West Side Story na české scéně

Na začátku dubna jsme si připomněli jedno velmi významné výročí. Přesně před padesáti lety měl totiž českou premiéru jeden z nejslavnějších muzikálů v historii – West Side Story. Slavné dílo Leonarda Bernsteina, Arthura Laurentse, Stephena Sondheima a Jeroma Robbinse, inspirované neméně věhlasnou Shakespearovou tragédií Romeo a Julie, se publiku v češtině poprvé představilo 4. dubna 1970 ve Státním divadle Brno, konkrétně na jevišti Mahenova divadla.

Inscenaci v Brně režíroval Stanislav Fišer a o hudební nastudování se spolu s Jiřím Karáskem postaral Arnošt Moulík, který stál i v dalších desetiletích u řady významných muzikálových produkcí u nás. Týden po brněnské premiéře pak West Side Story uvedlo i pražské Hudební divadlo Karlín, kde se v hlavních rolích představili Karel Fiala, Zdeněk Matouš, Karel Bláha, Pavla Břínková, Michaela Černá, René Gabzdyl, Ladislav Županič nebo Jarmila Gerlová.

Od té doby se u nás West Side Story dočkala šesti dalších inscenací, pro její značnou inscenační a interpretační náročnost si na ni z většiny troufla jen velká muzikálová divadla. Kromě zmíněné inscenace z roku 1970 ji ještě dvakrát, konkrétně v letech 1993 a 2003, svým divákům nabídloHudební divadlo Karlín. V polovině 90. let se pak tento titul objevil v Městském divadle Brno a před třinácti lety také v Severočeském divadle opery a baletu Ústí nad Labem. V roce 2017 jej s velkým ohlasem nastudovalo plzeňské Divadlo J. K. Tyla a před několika měsíci měl premiéru v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *