Bye Bye Birdie: předchůdce rockového muzikálu

V polovině dubna uplynulo 60 let od prvního uvedení u nás prakticky neznámého muzikálu Bye Bye Birdie. Jeho námět vzešel poněkud nečekaně z novinového článku zmiňujícího, že Elvis Presley byl naverbován do armády. V tu chvíli se zrodil nápad na příběh rokenrolové hvězdy, jejíž odchod k vojsku výrazně ovlivní osudy několika lidí.

Autorem libreta je Michael Stewart, hudbu složil Charles Strouse a pod texty je podepsán Lee Adams. Muzikál se už od své premiéry v roce 1960 těšil diváckému zájmu a na repertoáru zůstal zhruba rok a půl. Příznivě nakloněna byla i kritika, která ho označila za nesmírně zábavnou a chytlavou komedii. Titul byl ostatně nominován na cenu Tony v několika kategoriích a čtyři sošky si nakonec skutečně odnesl – včetně té za nejlepší muzikál.

Broadwayský revival v roce 2009 pozitivní ohlasy nesklidil, kritikou byl dokonce označen za propadák a kvůli mizerným prodejům vstupenek záhy skončil. Přesto však muzikál Bye Bye Birdie patří zcela nesmazatelně do historie světového muzikálu – jedná se totiž o vůbec první muzikál, v němž zazněla rokenrolová hudba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *