Aladdin deset let na Broadwayi

Muzikálová adaptace jednoho z nejslavnějších pohádkových příběhů z produkce společnosti Walta Disneyho letos slaví deset let uvádění na slavné newyorské Broadwayi.

Divadelní adaptace Aladdina vychází ze stejnojmenného animovaného filmového muzikálu Alana Menkena, Tima Rice a Howarda Ashmana z roku 1992, jehož tvůrci se nechali inspirovat příběhem Aládín a kouzelná lampa ze známé středověké sbírky pohádek Tisíc a jedna noc. Děj pohádky, odehrávající se ve smyšleném arabském městě Agrabah, vypráví o chudém chlapci, který se s pomocí kouzelného džina snaží získat srdce princezny a přemoci zlého vezíra.

Jevištní podoba Aladdina se poprvé divákům představila roku 2011 v Seatlu, poté následovalo několik regionálních uvedení a produkce v Torontu. Broadwayská premiéra muzikálu, který přinesl řadu spektakulárních jevištních triků, včetně létajícího koberce či kouzelného zjevování tajemného džina, pak proběhla v roce 2014 v divadle New Amsterdam. Dílo si získalo obrovskou oblibu diváků, o čemž svědčí fakt, že je kromě covidové pauzy v tomto divadle uváděno nepřetržitě již deset let, a má tak na svém kontě téměř tři a půl tisíce repríz. Kromě toho je Aladdin desátou nejvýdělečnější broadwayskou produkcí všech dob (podle statistik již před dvěma lety vydělal přes půl miliardy dolarů) a na celém světě ho shlédlo již více než 14 milionů diváků.

Úspěch zaznamenala také sama ústřední skladba muzikálového Aladdina, a sice píseň A Whole New World, která se již od prvního filmového uvedení díla stala velkým hitem. Samozřejmě tak nemohla chybět v pozdější jevištní adaptaci muzikálu ani v nejnovější hrané filmové verzi Aladdina z roku 2019. Píseň z pera skladatele Alana Menkena a libretisty Tima Rice získala mnoho významných hudebních ocenění včetně těch nejprestižnějších cen – tedy Oscara, Zlatého glóbu a Grammy za nejlepší píseň roku. O neutuchající popularitě písně svědčí také fakt, že byla od té doby nazpívána řadou zpěváků po celém světě a dnes je již nedílnou součástí disneyovského kánonu nejznámějších a nejhranějších skladeb.

Píseň A Whole New World od originálních broadwayských představitelů Courtney Reed (Jasmine) a Adama Jacobse (Aladdin)

Největšího úspěchu v hudebních žebříčcích napříč disneyovkami však tato skladba nedosáhla. Aktuálním rekordmanem je oblíbená píseň We Don‘t Talk About Bruno z animovaného filmu Encanto z roku 2021, která se záhy stala senzací na sociálních sítích a rovněž získala cenu Grammy. Skladba s hudbou a textem Lin-Manuela Mirandy (autora pravděpodobně nejúspěšnějšího muzikálu současnosti Hamilton) se totiž udržela na prvním místě americké hitparády neuvěřitelných pět týdnů.

Píseň We Don’t Talk About Bruno z animovaného filmu Encanto