Crazy for You slaví 30 let

Letos v únoru uplynulo třicet let od broadwayské premiéry romantického komediálního muzikálu Crazy for You Kena Ludwiga a bratrů Iry a George Gershwinových. V době svého uvedení se tato novinka dočkala příznivého kritického přijetí a získala mimo jiné prestižní cenu Tony za nejlepší muzikál.

Muzikál vychází ze starších Gershwinových děl – jedná se zejména o přepracování muzikálu Girl Crazy z roku 1930, do nějž bylo zahrnuto také několik písní z jiných inscenací. Série předpremiér Crazy For You začala ve Washingtonu, odkud se muzikál přesunul přímo na Broadway. Premiéra 19. února 1992 odstartovala velmi úspěšnou sérii uvádění s celkem 1622 reprízami. Kritika ocenila zejména návrat k muzikálové tradici klasických gershwinovských kousků, propojení jazzových a kabaretních rytmů a celkovou rytmičnost a mladistvost pojetí.

Crazy for You, Broadway 1992

Díky úspěchu na Broadwayi netrvalo dlouho, než se muzikál dostal přes oceán. Na londýnském West Endu se konala premiéra v březnu 1993 a inscenace následně i tam vydržela na repertoáru téměř tři roky. Na West End se muzikál ještě jednou vrátil, a sice v roce 2011. Původně se jednalo pouze o limitované letní uvádění v open-air divadle v Regent’s parku, následně však bylo nastudování přesunuto i na klasickou kamennou divadelní scénu, kde se hrálo až do jara 2012. U nás muzikál Crazy for You dosud uvedla divadla v Ostravě a v Plzni.

Příběh muzikálu Crazy for You je zasazen do třicátých let a snoubí v sobě klasickou zápletku komplikovaného milostného vztahu s pokusy zachránit divadlo odsouzené ke zkáze. Zároveň však vzdává hold skutečným broadwayským tvůrcům. Jedním z nich je broadwayský impresario Bela Zangler a jeho revuální tanečnice, vystupující v The Zangler Follies. Hlavní hrdina Bobby je synem bohatého finančníka. Spíš než k penězům a pokračování v rodinné tradici ho to však táhne k divadlu. Rozhodne se proto zúčastnit tanečního konkurzu, ovšem namísto úspěchu se totálně znemožní. Téměř vzápětí se setkává se svou matkou, která ho posílá do Nevady definitivně zavřít krachující divadlo, na kterém leží hypotéka jejich rodinné banky. Když Bobby do ospalého hornického městečka dorazí, rozhodně nečeká, že by se tady mohl na první pohled zamilovat do Polly, dcery majitele krachujícího divadla.

Crazy for You, Norwich Theatre Royal 2017

Problém je, že ona s ním nechce mít nic společného, a to ani v momentě, kdy zosnuje plán, jak divadlo zachránit. Celou dobu ho totiž podezírá z nekalých úmyslů. Bobby se i přesto rozhodne nastudovat velkolepou show, a když se v městečku náhodou objeví Zanglerovy tanečnice, bere to jako znamení shůry. Navíc mu vnuknou geniální nápad – bude se vydávat za Zanglera a celou show nazkouší pod jeho jménem. To se taky stane, ovšem fenomenální úspěch, v nějž doufal, se nedostaví. Na představení totiž v podstatě nikdo nepřijde, a aby toho nebylo málo, v městečku se objeví i málem k smrti žíznivý skutečný Zangler. Bobbyho lež se tím provalí a Polly to akorát ještě více rozzlobí. Zdá se, že teď už nemá jejich vztah žádnou šanci, a jelikož show skončila fiaskem, Bobby se rozhodne vrátit do New Yorku a přijmout místo v rodinné bance. Ani v monotónní práci finančníka však nedokáže vyhnat Polly z hlavy, proto se po pár týdnech rozhodne newyorskou kariéru zahodit a vrátit se za ní do Nevady. Málem se minou, protože Polly shodou okolností dostala stejný nápad a vyrazila za ním do velkoměsta, kvůli prázdné nádrži auta jí ale ujede vlak a vrátí se proto domů, kde k sobě s Bobbym konečně najdou cestu. Jak také v klasickém muzikálu jinak.