Zdeněk Borovec – 90 let

Začátkem tohoto roku uplynulo již 90 let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých textařů Zdeňka Borovce. Pojďme si tedy připomenout známé i méně známé muzikály s jeho texty písní.

Zdeněk Borovec, autor přibližně dvou a půl tisíce písňových textů, se narodil v roce 1932 v Praze. Již od dětství vystupoval v Dismanově rozhlasovém souboru, statoval na jevištích pražských divadel a hrál také epizodní role v několika filmech. Později studoval dramaturgii a scenáristiku na pražské FAMU a od poloviny 50. let se věnoval psaní textů písní. Patrně vůbec prvním muzikálem s jeho texty bylo italské dílo Když je v Římě neděle (Domenica è sempre domenica), uvedené v roce 1958 v karlínském divadle. Další dílo s texty Zdeňka Borovce je dnes již prakticky zapomenuto. Jedná se o muzikál Titanic, k němuž hudbu napsal skladatel Bohuslav Ondráček, autor mnohem známějšího muzikálu Gentlemani nebo řady písní pro Martu Kubišovou, Václava Neckáře a jiné. Muzikál – či chcete-li pop-rocková opera – Titanic nebyl nikdy scénicky realizován, v roce 1977 ale vyšla jeho nahrávka.

Na začátku 90. let napsal Zdeněk Borovec české texty k legendárnímu muzikálu Les Misérables, neboli Bídníci. Svoji českou premiéru měli Bídníci v roce 1992 v Divadle Na Vinohradech a odstartovali u nás velký porevoluční muzikálový boom. K jejich úspěchu bezpochyby značně přispěly i Borovcovy texty, které dodnes působí poeticky, velmi lehce i hravě. Muzikál se po obrovském úspěchu v roce 1992 do Prahy vrátil znovu roku 2003 a poté ještě  v obnovené premiéře tohoto nastudování roku 2012. Bídníky s texty Zdeňka Borovce slyšeli i diváci Městského divadla Brno, které tento muzikál uvedlo v roce 2009.

Nejúspěšnějším původním českým muzikálem je bezpochyby Dracula, kterého od jeho premiéry v roce 1995 vidělo přes jeden a půl milionu diváků u nás i ve světě. Není tedy divu, že i na tomto díle se podílel Zdeněk Borovec. Po veleúspěšném uvedení v Kongresovém centru Praha přišlo ještě nastudování v Divadle Hybernia a Hudebním divadle Karlín. První uvedení muzikálu Dracula z pera Karla Svobody, Richarda Hese a Zdeňka Borovce znamenalo také velkou příležitost pro mnoho mladých zpěváků a herců. Díky němu například poprvé na divadelním jevišti stanula Monika Absolonová a titulní role Draculy pak doslova katapultovala jeho představitele Daniela Hůlku mezi hvězdy šoubyznysu první velikosti.

Éra velkých muzikálů 90. let byla skutečným tvůrčím vrcholem Zdeňka Borovce a jeho textařského umu. Po úspěchu Draculy přišel na svět Monte Cristo, nejnákladnější projekt mezi českými muzikály. Premiéru měl v prosinci roku 2000 v Kongresovém centru Praha a už necelé dva měsíce poté obdrželi autoři tohoto romantického muzikálu Zlatou desku za prodej 20 000 nosičů s jeho nahrávkou. Posledním muzikálem, na kterém se Borovec podílel, je Kleopatra. V průběhu jejích příprav v únoru 2001 však zemřel, a započaté dílo tak dokončila jeho dcera Lucie Stropnická a Lou Fanánek Hagen. I přesto však v muzikálu zní několik původních textů Zdeňka Borovce.