Čarodějky z Eastwicu před 15 lety poprvé v ČR

Před 15 lety se v Městském divadle Brno uskutečnila česká premiéra známého muzikálu Čarodějky z Eastwicku (The Witches of Eastwick). Nutno říci, že se jednalo o jednu z prvních neanglických verzí muzikálu, a české nastudování patřilo k jedněm z prvních zahraničních uvedení vůbec.

Muzikál Johna Dempseyho a Dany P. Roweho vznikl v roce 2000 na motivy stejnojmenného románu z roku 1984. Příběh se točí okolo dění v městečku Eastwick, konkrétně kolem tří žen – Alexandry, Jane a Sukie – vedoucích nezajímavý, monotónní život, který je pomalu začíná ubíjet. Roky jim pomalu utíkají pod rukama, schází jim obdiv a vzrušení, a to všechno především od vhodného muže. Aby získaly lásku, která jim všem tak zoufale schází, rozhodnou se přičarovat si partnera, který v sobě snoubí vlastnosti všech ideálních mužů – bude silný, chápavý, charismatický a navrch ještě pohledný. A přesně takový muž se hned následujícího dne v městečku skutečně objeví.

Jana Musilová (Alexandra), Johana Gazdíková (Jane) a Alena Antalová (Sukie)

Darryl van Horne je snem každé ženy a každou si také dovede bez potíží získat. Postupně si podmaní celé město a následně upře svou pozornost k osamělé trojici. Dovede měnit svou identitu, obratně s ostatními manipulovat a díky tomu si každého naklonit na svou stranu. Jednu po druhé si získá Alexandru, Jane i Sukie a udržuje poměr se všemi třemi. Když to trojice zjistí, ani jedné z nich to nevadí, takže podivný a v očích městečka pohoršlivý vztah pokračuje. Darryl své přítelkyně učí černou magii, kterou následně využijí, aby se zbavily otravné Felicie. Vzápětí se však svých vlastních schopností zděsí a rozhodnou se, že je nejvyšší čas poměr s Darrylem, který je svádí na scestí, ukončit.Darryl po trojici svých milenek nijak zvlášť netruchlí, protože přijde s novým plánem – oženit se s Feliciinou dcerou Jennifer. Čarodějky se rozhodnou tomu za každou cenu zabránit a za pomoci svých nově objevených schopností pošlou Darryla přímo před oltářem zpátky tam, odkud přišel – do horoucích pekel.

Petr Gazdík (Darryl van Horne)

Světová premiéra muzikálu Čarodějky z Eastwicku se konala 18. července 2000 na londýnském West Endu. Ještě v průběhu originálního uvádění došlo k několika dílčím změnám, jak v rámci děje, tak po hudební stránce, nicméně celkové přijetí publikem i odbornou veřejností bylo vesměs kladné. Na repertoáru muzikál zůstal celých 17 měsíců a poté následovala řada úspěšných uvedení v zahraničí. První nastudování mimo Velkou Británii mělo svou premiéru v létě 2002 v australském Melbourne, pro nízký divácký zájem se však udrželo na repertoáru jen pár měsíců. Neúspěchem skončilo také uvedení v Brazílii či Rakousku, naopak úspěšné bylo například nastudování v Rusku a Polsku.

Jitka Čvančarová (Sukie), Markéta Sedláčková (Jane), Yvetta Blanarovičová (Alexandra) a Petr Štěpán (Darryl van Horne)

První a zatím jedinou českou inscenaci muzikálu má na kontě Městské divadlo Brno. Do svého repertoáru titul zařadilo začátkem roku 2007 a úspěšně Čarodějky z Eastwicku uvádělo dalších dvanáct let. Derniéra se konala po celkem 149 reprízách v dubnu 2019. V režii Stanislava Moši se divákům v jednotlivých rolích představili například Alena Antalová, Yvetta Blanarovičová, Johana Gazdíková, Petr Gazdík či Petr Štěpán, který za své ztvárnění Darryla van Horna získal v roce 2008 Cenu Thálie.