Pomáda – 50 let od broadwayské premiéry

Diváky oblíbený muzikál Pomáda (Grease), který proslavila zejména, dnes již kultovní, filmová verze s Johnem Travoltou a Olivií Newton-Johnovou letos oslaví 50 let od svého prvního uvedení na Broadwayi.

Muzikál Pomáda vznikl v roce 1971 na základě skutečné středoškolské lásky jednoho z autorů, Jima Jacobse. Světová premiéra proběhla pod názvem Grease Lightning v malém divadélku na předměstí Chicaga. Právě tam představení shlédli newyorští producenti a o show ihned projevili zájem. V únoru 1972 tak byla Pomáda uvedena v off-broadwayském divadle Eden, ovšem v měřítku prvotřídních broadwayských produkcí. Necelých pět měsíců po off-broadwayské premiéře se tehdy již veleúspěšná Pomáda stěhovala přímo na slavnou Broadway, kde se ihned stala největším hitem své doby a její uvádění trvalo plných osm let. S počtem tří tisíc tří set osmdesáti osmi odehraných představení se stala tehdejším nejúspěšnějším broadwayským muzikálem. A i dnes přes veškeré úspěchy Bídníků, muzikálů z pera Andrewa Lloyda Webbera nebo z produkce Walta Disneyho zaujímá Pomáda s počtem 5 447 repríz 11. místo v žebříčku nejhranějších muzikálů v historii newyorské Broadwaye.

Pomáda, Broadway 1972

Děj slavného muzikálu nás zavádí na americkou střední školu v padesátých letech minulého století. Danny Zucco, žák posledního ročníku, se po letních prázdninách vrací mezi své spolužáky a ohromuje je líčením svého úžasného milostného dobrodružství u moře. Mezi dívkami se pak objevuje nová žákyně Sandy, která se kamarádkám také pochlubí nádherným prázdninovým setkáním s fantastickým chlapcem, s nímž prožila krásný milostný příběh. Když se ale „letní milenci“ náhle potkají na půdě školy tváří v tvář, málem ztrácí dech. Láska v prostředí školy, kamarádů a mládežnických part má ale úplně jiná pravidla než na osamělé a prosluněné mořské pláži…

Muzikál Pomáda pochopitelně nejvíce proslavilo jeho filmové zpracování z roku 1978 v hlavní roli s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John, které vzniklo právě podle úspěšného divadelního muzikálu. John Travolta hrál hlavního hrdinu Dannyho Zucca i v divadelní verzi, v níž se během osmi let uvádění na Broadwayi vystřídali mimo jiných také Barry Bostwick, Jeff Conaway nebo Patrick Swayze. Málo známým faktem je, že v broadwayské inscenaci působil jako understudy (záskok pro případ onemocnění nebo zranění některého herců) tehdy začínající Richard Gere. Ten se jako absolutně neznámý mladý herec objevil v hlavní roli Dannyho také v prvním londýnském nastudování Pomády v roce 1973.

Olivia Newton-John (Sandy) & John Travolta (Danny)

Mnohem úspěšnější než první londýnská produkce Pomády bylo tamější uvedení muzikálu z 90. let. Oproti původní verzi mělo upravené libreto, které vycházelo ze scénáře oblíbené filmové adaptace. V roce 1993 tak byla na jevišti divadla Dominion uvedena produkce Pomády, která nadchla vynikajícím obsazením a skvělými tanečními čísly. Úspěšná inscenace se posléze přestěhovala do divadla Cambridge a definitivní konec ohlásila až v roce 1999.

Zatím naposledy se Pomáda vrátila na West End i na Broadway současně v roce 2007. Pro nový londýnský revival muzikálu tehdy britský producent David Ian vyhlásil televizní soutěž Jen a jedině ty (Grease: You’re the One That I Want!), ve které hledal nové obsazení. Také toto nastudování muzikálu bylo poměrně úspěšné a hrálo se celé čtyři roky. Příběh letní lásky Dannyho a Sandy totiž patří k těm, které chce publikum vidět stále. Proto není divu, že další uvedení Pomády se v Londýně chystá už na květen letošního roku, a to opět do Divadla Dominion.

Aktuální britské turné muzikálu Pomáda

U nás se muzikál Pomáda v profesionálním uvedení poprvé představil divákům na přelomu let 1999 a 2000 v tehdejším divadle Pyramida na pražském Výstavišti v režii Jána Ďurovčíka (v obnovené premiéře znovu v roce 2001). V hlavních rolích zde účinkovali například Zbyněk Fric, Roman Vojtek, Zuzana Norisová a další. V roce 2012 pak měla Pomáda premiéru v Divadle Kalich, opět v režii a choreografii Jána Ďurovčíka. Mladé středoškoláky ztvárnila nová generace interpretů, mezi jinými Roman Tomeš, Jan Kříž, Tomáš Savka, Veronika Gidová, Markéta Procházková a další. Tato inscenace je s menšími přestávkami na repertoáru divadla Kalich dodnes.