Wicked: Neznámý příběh čarodějnic ze země Oz, který už 20 let okouzluje svět

Americký muzikál Wicked patří už dvě desetiletí k nejvýraznějším a nejnavštěvovanějším titulům světové muzikálové scény. Světovou premiéru měl na Broadwayi v říjnu roku 2003 a dodnes se drží mezi absolutní špičkou nejen v New Yorku, ale také na londýnském West Endu.

Muzikál nese podtitul Neznámý příběh čarodějnic ze země Oz a vychází z románu amerického spisovatele Gregoryho Maguirea z roku 1995. Jeho děj volně předchází legendárnímu příběhu Čaroděje ze země Oz od Franka L. Bauma z počátku 20. století – dílu, které se stalo jedním z nejznámějších pohádkových titulů všech dob a inspirovalo řadu filmových i muzikálových adaptací.

Ještě před samotnou broadwayskou premiérou se muzikál Wicked poprvé představil divákům v květnu 2003 v San Francisku, kde proběhly tzv. tryouty, tedy zkušební uvedení s cílem ověřit šance díla na úspěch. Divácký ohlas tvůrce mile překvapil, a tak se muzikál již v říjnu téhož roku přesunul na Broadway, konkrétně do Gershwinova divadla. V premiérovém obsazení se v hlavních rolích čarodějek Elphaby a Glindy představily Idina Menzel a Kristin Chenoweth, které byly za své výkony nominovány na prestižní cenu Tony. Tu si nakonec odnesla Menzelová.

Děj muzikálu sleduje osudy dvou dívek ze země Oz – Elphaby a Glindy. Elphaba, pozdější Zlá čarodějnice ze Západu, se narodila se smaragdově zelenou barvou pleti, je mimořádně chytrá, odvážná a spravedlivá, ale okolím často nepochopená. Naproti tomu Glinda je krásná, ambiciózní a společensky velmi oblíbená. Jejich cesty se poprvé zkříží při studiích na univerzitě, kde se stanou spolubydlícími. Přes své rozdílnosti si začnou rozumět a jejich přátelství se stává jedním z pěti hlavních pilířů příběhu Wicked.

Autorem hudby i původních textů je Stephen Schwartz, výrazná postava amerického muzikálu. Již v 70. letech na sebe upozornil tituly Godspell a Pippin a jeho tvorba zazněla také v animovaných filmech Studia Walta Disneyho. Schwartz je držitelem řady prestižních cen Grammy, Oscarů a Zlatého glóbu, přestože divadelní cenu Tony získal až jako čestné ocenění za podporu umělců a mladých talentů.

Muzikál Wicked je jedním z nejúspěšnějších titulů v historii broadwayského divadla. Má na svém kontě více než 8 500 repríz a je čtvrtým nejdéle hraným titulem v historii Broadwaye. Od svého debutu ho vidělo více než 15 milionů diváků v New Yorku, a když se započítají i mezinárodní produkce, číslo přesahuje 72 milionů.

Na začátku roku 2026 Wicked stále pravidelně hostí publikum v Gershwin Theatre, kde se hraje téměř každý večer naplněný do posledního místa. V žebříčcích hrubých tržeb zabírá tradičně vysoké pozice mezi nejúspěšnějšími broadwayskými tituly – v lednu letošního roku například skončil pravidelně na druhém místě za Hamiltonem, s absolutně vyprodanými představeními a tržbami přes 3,2 milionu dolarů týdně. Historie záznamů divadelních výnosů pak potvrzuje, že Wicked dokonce poprvé v historii broadwayského box office překonal milník 5 milionů dolarů za jediný týden během sváteční sezóny, což je rekord sám o sobě.

Českým divákům se muzikál Wicked poprvé představil v sobotu 14. září 2019 v pražské GoJa Music Hall, kde byl uváděn pod názvem Čarodějka. Autorem hudby i původních textů zůstává Stephen Schwartz, o českou verzi se postarali Adam Novák a Michael Prostějovský. V hlavních rolích se představily alternace – Elphabu hrály Kateřina Herčíková, Elis Ochmanová a Markéta Pešková, zatímco roli Glindy alternovaly Nikola Ďuricová, Natálie Grossová a Sára Milfajtová.

Kromě divadelní úspěšnosti se příběh čarodějnice dočkal i filmového zpracování. 3. listopadu 2024 proběhla světová premiéra první části filmového muzikálu Wicked v Austrálii, 22. listopadu v USA a v Čechách v prosinci 2024. Tvůrci se rozhodli rozdělit příběh do dvou filmů – druhá premiéra v USA i v Česku proběhla 21. listopadu 2025.

Scénář napsala Winnie Holzman, autorka původního libreta, a film nabízí i nové písně Stephena Schwartze. Hlavní roli Elphaby ztvárnila herečka Cynthia Erivo, držitelka ceny Tony, a Glindu si zahrála světová popová hvězda Ariana Grande. Ve vedlejších rolích se objevili například Jeff Goldblum nebo Keala Settle, známá z filmového muzikálu Největší showman.

Film vydělal celosvětově přibližně 734–758 milionů dolarů při rozpočtu kolem 145 – 150 milionů dolarů, což je značný zisk. To z něj udělalo nejvýdělečnější filmovou adaptaci broadwayského muzikálu v historii. Už během prvního víkendu měl rekordní otevření pro muzikálové adaptace (např. přes 114 milionů dolarů v USA). Film překonal výdělky předchozích muzikálových adaptací jako Mamma Mia!, Bídníci, Pomáda nebo Chicago. Film získal 10 nominací na Oscary (včetně nejlepšího filmu, herečky pro Cynthii Erivo a herečky ve vedlejší roli pro Arianu Grande) a vyhrál dvě ceny za nejlepší kostýmy a produkční design. Také zvítězil v kategorii Cinematic and Box Office Achievement na Zlatých glóbech a byl vyhlášen jedním z nejlepších filmů roku podle National Board of Review. Pokračování filmového muzikálu s názvem Wicked: For Good, které mělo ještě rekordnější první víkend a silný celosvětový start, i když kritikou přijetí nebylo tak nadšené jako první film.

Wicked i po dvaceti letech dokazuje, že silný příběh, výjimečná hudba a nový úhel pohledu na dobře známý svět mohou vytvořit nadčasové dílo, které nepřestává oslovovat diváky po celém světě – jak na jevišti, tak na filmovém plátně. Bohužel u nás se muzikál v kinech ani v divadle takového úspěchu nedočkal. Důvodem je skutečnost, že ani vlastní literární předloha, ani slavný film Čaroděj ze země Oz není u nás dostatečně známý. Možná, že na svůj správný den ještě čeká. Díky svým kvalitám i světové pověsti by si to jistě zasloužil.

Autorka článku: Petra Bartoňová