Talentovaný textař Lorenz Hart

V sobotu 2. května uplynulo přesně 125 let od narození amerického textaře Lorenze Harta, jehož písně se dodnes těší oblibě. Tvořil polovinu tvůrčího tandemu Rodgers a Hart, ve spolupráci se skladatelem Richardem Rodgersem napsal v letech 1919–1943 na pět set písní.

Hart se narodil v New Yorku v rodině židovských přistěhovalců jako starší ze dvou synů. Rodiče chtěli oběma svým dětem zajistit kvalitní vzdělání, a proto poslali je na prestižní školy. Oba synové však nakonec skončili u divadla. Lorenz vystudoval střední školu a nastoupil na Kolumbijskou univerzitu, kde se dva roky věnoval studiu žurnalistiky. V roce 1919 se ale seznámil s Richardem Rodgersem, čímž započala jeho divadelní kariéra. Dvojice nejprve tvořila pro amatérská a studentská představení, jejich talentu si však brzy všimli broadwayští producenti a začali jejich písně zařazovat do svých inscenací. Poprvé to bylo v roce 1919, následovala série drobnějších úspěchů, ale teprve v roce 1925 dostavil ten zásadní – revue The Garrick Gaieties, která je katapultovala mezi přední broadwayské tvůrce.

Za více než dvacetiletou spolupráci Hart a Rodgers stvořili 26 revuí, hudebních komedií a muzikálů a podíleli se na několika hudebních filmech. Mezi jejich nejslavnější díla patří u nás většinou neuvedené muzikály On Your Toes, Babes In Arms, The Boys from Syracuse nebo asi ten nejzásadnější – Pal Joey. Jedná se o muzikál, v němž se poprvé v historii jako hlavní postava objevil jednoznačně záporný hrdina: zpěvák a entertainer v druhořadém nočním podniku, který se snaží přes kontakty se zámožnou, dobře provdanou paničkou postoupit na společenském žebříčku.

Hartovy texty byly oceňovány především pro svůj vtip a sofistikovanost, pozitivní ohlasy vzbuzovaly také jeho mnohaslabičné a vnitřní rýmy. Hart se vyžíval ve hře se slovy a rád vtiskával svým textům optimistický nádech. V osobním životě však paradoxně nijak zvlášť šťastný nebyl. Žil se svou ovdovělou matkou a měl sílící sklony k alkoholismu a depresím, kvůli čemuž se často i na několik týdnů ztratil ze světa. Zemřel v listopadu 1943, několik měsíců po své matce, jako těžce závislý alkoholik na zápal plic.