Ginger Rogers: nejslavnější taneční partnerka

V sobotu 25. dubna uplynulo čtvrtstoletí od úmrtí legendární americké herečky, zpěvačky a tanečnice Ginger Rogers. Za svůj život ztvárnila několik desítek filmových i divadelních rolí, proslavila ji však především spolupráce s Fredem Astairem ve 30. letech.

Ginger Rogers se narodila jako Virgnina Katherine McMath. Její matka byla novinářka a filmová producentka, otec elektroinženýr. Manželství rodičů brzy zkrachovalo a dívčina matka se rozhodla pro odluku. Otec se Ginger několikrát pokusil unést, po jejich rozvodu ale nakonec zůstala s matkou a prarodiči.

K divadlu původně netíhla a chtěla se stát učitelkou. Matka jí však zprostředkovávala řadu divadelních zážitků, mladá Ginger začala postupně zpívat a tančit a v uměleckém světě už zůstala. Poprvé se na divadelní prkna postavila ve 14 letech a od té doby si postupně budovala kariéru. V roce 1929 získala svou první broadwayskou roli v muzikálu Top Speed, jen pár týdnů nato byla obsazena do Gershwinova muzikálu Girl Crazy. A právě tato role z ní přes noc udělala hvězdu.

Ve 30. letech se začala naplno věnovat také filmu. Excelovala především v hudebních komediích po boku Freda Astaira: ostatně dvojice Ginger a Fred je dodnes synonymem skvělých hudebních a tanečních čísel hollywoodské filmové klasiky. Točila ale i snímky, kde byla hlavní hvězdou pouze ona. Za hlavní roli ve filmu Kitty Foyle získala v roce 1941 Oscara.

Přestože byla Ginger Rogers takto profesně úspěšná, v soukromém životě se jí příliš nedařilo. Byla pětkrát vdaná, ovšem všechna manželství se v poměrně krátkém čase rozpadla. Pohřbena byla v Kalifornii vedle své matky, která jí po celý život zůstávala vždy na blízku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *