Björn Ulvaeus: Hitmaker skupiny ABBA

V sobotu 25. dubna oslavil pětasedmdesáté narozeniny Björn Ulvaeus, švédský hudebník, producent a někdejší člen hudební skupiny ABBA. Je také spolutvůrcem muzikálů Chess, Kristina z Duvemaly, a samozřejmě také nejúspěšnějšího jukebox muzikálu všech dob Mamma Mia!, založeného na hitech skupiny ABBA.

Björn Ulvaeus se narodil v Göteborgu, v jedenácti letech začal hrát na kytaru a už na základní škole založil se svými spolužáky hudební skupinu. Ve druhé polovině 60. let se seznámil s Benny Anderssonem, což se mu stalo doslova osudným. Nejprve psal písničky pro Bennyho kapelu, posléze oba založili vlastní duo a začali vystupovat na samostatných koncertech. V roce 1972 se spojili se zpěvačkami Agnethou a Anni-Frid a založili jednu z nejslavnějších hudebních skupin všech dob.

Hudební skupina ABBA existovala sice jen deset let, během nich ale vytvořila desítky mimořádně úspěšných songů – z těch zcela nejznámějších zmiňme jejich první hit Waterloo, písničky Mamma Mia, Dancing Queen, Money, Money, Money nebo The Winner Takes It All.

V roce 1983 se členové kapely dohodli na ukončení spolupráce a každý z nich se vydal vlastní cestou. Ulvaues společně s Anderssonem v tomto období vytvořili svůj první muzikál Chess, a to ve spolupráci se slavným libretistou a textařem Timem Ricem. Jeho premiéra se uskutečnila v roce 1986 v Londýně. Diváci v něm mohli sledovat souboj světových šachových velmistrů a intriky tajných služeb na pozadí studené války. Příběh je motivován slavnými šachovými turnaji mezi americkými a sovětskými velmistry tohoto sportu, avšak je dramatizován a vyhrocen o mocenské boje a zájmy obou stran. Nechybí ani milostný trojúhelník nebo všední problémy lidí různých světů.

Poté vytvořili Ulvaeus s Anderssonem nový hudební projekt – napsali dvě alba pro švédskou pěveckou dvojici Gemini. V lednu 1986 pak po tříleté odmlce ještě jednou veřejně vystoupila ABBA ve švédské televizi. Přestože se skupina nikdy oficiálně nerozpadla, toto vystoupení zůstalo na dlouhé roky posledním – teprve letos slibují vydání několika nových písní. V roce 1993 složili Ulvaues a Andersson popové album Shapes pro švédskou zpěvačku Josefin Nilsson. O dva roky později pak vytvořili svůj další původní muzikál s názvem Kristina från Duvemåla, tedy Kristina z Duvemaly. Opírá se o literární historickou předlohu Vilhelma Moberga, odehrávající se v prostředí chudých švédských sedláků, kteří jsou v důsledku hladu a mizerných životních podmínek nuceni opustit svoji zemi a emigrovat do Ameriky. Hlavní hrdinka příběhu se v průběhu děje mění z nevinné dívky v silnou ženu, která vždy a za všech okolností stojí po boku svého muže i přes nepříznivé okolnosti jejich společného života. 

Životopis Björna Ulvaeuse by však samozřejmě nebyl kompletní bez muzikálu Mamma Mia!. Jukebox muzikál založený na největších hitech skupiny ABBA měl premiéru v roce 1999 a od té doby ho vidělo přes 65 milionů diváků. V roce 2008 pak byla natočena filmová adaptace s Meryl Streep v hlavní roli. I ta se zařadila mezi finančně nejúspěšnější snímky světové kinematografie a dočkala se také druhého dílu s názvem Mamma Mia! Here We Go Again.

Björn Ulvaeus je podruhé ženatý a po několikaletém období, kdy se přestěhoval do Velké Británie, dnes žije ve švédském Stockholmu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *