Anyone Can Whistle v Londýně

Začátkem tohoto měsíce, konkrétně 7. května, skončilo letošní londýnské uvedení kritiky vysoce hodnoceného revivalu nepříliš známého muzikálu Anyone Can Whistle slavného Stephena Sondheima.

Muzikál Anyone Can Whistle měl premiéru již roku 1964 na newyorské Broadwayi, přičemž se tehdy jednalo teprve o druhý muzikál, u kterého se legendární Stephen Sondheim podepsal, jak pod hudbu, tak pod texty písní. A přestože se některé z těchto písní – jako je například skladba There Won’t Be Trumpets – řadí do kánonu nejznámějších Sondheimových klasik, broadwayské uvedení muzikálu kuriózně skončilo již po devíti regulérních reprízách.

Alex Young (Cora Hoover Hooper) & company

Zřejmě i proto muzikál Anyone Can Whistle za téměř 60 let své existence zdaleka nedosáhl četnosti nových uvedení jako jiná skladatelova díla – jmenujme např. muzikály Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street), Follies či Company. Dá se říci, že za zmínku stojí snad pouze dvě newyorské koncertní verze z let 1995 a 2010. Ovšem o to větší zájem kritiků i široké divácké veřejnosti pak vzbudí každý další ohlášený revival nepříliš známého muzikálu – jako tomu bylo například letos v Londýně.

Chrystine Symone (Fay Apple) & company

Muzikál Anyone Can Whistle by se dal označit za politickou satiru, odehrávající se ve smyšleném americkém městečku, které se zmítá ve finančních problémech, a tak se jeho zkorumpovaná starostka Cora Hoover Hooper rozhodne nalákat turisty na falešný zázrak. Za zmínku jistě stojí skutečnost, že v originální produkci z roku 1964 se v této roli vůbec poprvé na poli muzikálového divadla představila herecká legenda – Angela Lansbury (Mame, Sweeney Todd, A Little Night Music), českému divákovi známá především jako Jessika Fletcherová z televizního seriálu To je vražda, napsala.

Jordan Broatch (J. Bowden Hapgood) & company

Londýnský revival měl premiéru 1. dubna letošního roku v divadle Southwark Playhouse a přestože je tento prostor značně komorní, jednalo se o největší jevištní verzi muzikálu od jeho broadwayské premiéry. Moderní a z části také interaktivní pojetí klasického díla z 60. let se oproti originálnímu uvedení setkalo s velkým úspěchem a vysloužilo si oslavné kritické recenze i reakce diváků. Kromě novodobého zpracování látky a nestárnoucí Sondheimovy hudby vynikla tato produkce výkony celého obsazení v čele s Alex Young (Follies, Carousel, Show Boat) v roli Cory Hoover Hooper.