Červnové muzikálové festivaly

Tento týden začal již tradiční muzikálový festival Dokořán Městského divadla Brno, během něhož se divákům představí výběr tuzemských i zahraničních inscenací. Není to však jediný muzikálový festival, který v červnu přivítá své diváky – ve druhé polovině měsíce bude následovat plzeňský festival Na scénu! Divadla Josefa Kajetána Tyla.

Festival Dokořán byl po několikaleté pauze znovuobnoven v roce 2018, než ho krátce na to znovu přerušila koronavirová krize. Letos se ale brněnský festival vrací v plné síle a bude probíhat ve dnech 10. – 14. června, přičemž představí průřez hudebních inscenací uváděných napříč celou naší republikou i díla zahraničních hostujících divadel.

V rámci letošního ročníku festivalu tak mohou diváci zhlédnout například inscenaci Špinarka ostravského Divadla Petra Bezruče, muzikál Lazarus Městských divadel pražských, plzeňskou letošní novinku Něco shnilého! z DJKT, rodinnou komedii Smolíkovi pražského Divadla Studio Dva či divadelní road movie Cesta Divadla Drak z Hradce Králové. Ze zahraničních divadel se v moravské metropoli představí slovinské divadlo Koper se svým muzikálem Trio a Slovenské komorné divadlo s hudebním životopisem Karla Duchoně Zem pamätá. Letošní program pak doplní domácí inscenace Městského divadla Brno My Fair Lady (ze Zelňáku) a chybět nebude ani koncertní off-program. Více informací najdete na oficiálních stránkách divadla.

Festival s názvem Na scénu!, který připravuje letos již šestým rokem plzeňské Divadlo J. K. Tyla, seznamuje diváky s mladými absolventy českých muzikálových škol a jejich každoročními absolventskými inscenacemi. Kromě toho je pro účastníky festivalu připraven také bohatý doprovodný program v podobě inspirativních workshopů, přednášek a praktických lekcí, určených nejen pro začínající interprety a profesionály, ale i laickou veřejnost se zájmem o muzikálové divadlo.

Plzeňský festival se letos koná od 21. do 25. června na Malé scéně Nového divadla. V rámci hlavního programu se diváci mohou těšit například na inscenaci brněnské JAMU Můj romantický příběh Divadla na Orlí, muzikály She Loves Me a My Fair Lady absolventů Mezinárodní konzervatoře Praha, scénický koncert oddělení populární hudby Pražské konzervatoře Cesta kolem světa či koncertní pásmo Pocta sedmdesátkám muzikálového oddělení Konzervatoře Plzeň. Během doprovodného programu mohou diváci navštívit například pěvecké lekce Eduarda Klezly, workshopy zaměřené na divadelní líčení či zvučení muzikálového představení, kurz komunikace nebo rétoriky a samozřejmě také hodiny tance. Kompletní program je k nalezení přímo na stránkách plzeňského DJKT.