Svérázná tetička Mame slaví 55 let

Přesně před 55 lety, tedy 24. května 1966, měl broadwayskou premiéru slavný, avšak u nás nepříliš známý muzikál Mame na motivy románu Patricka Dennise Auntie Mame o jedné lehce excentrické tetičce.

Muzikál navázal na úspěch činoherního a filmového zpracování ve své době oblíbené knižní předlohy. Úkol vytvořit muzikálovou adaptaci tak byl pro autora hudby i textů Jerryho Hermana a scénáristy Jeroma Lawrence a Roberta Edwina Leeho značně zavazující.

Děj muzikálu Mame je zasazen do New Yorku v době velké hospodářské krize a druhé světové války, během nichž popisuje životní osudy svérázné tetičky Mame, společnost, kterou se obklopuje, i okolnosti, jimž je nucena čelit. Tetička Mame je neotřelá osobnost, která se za svou výstřednost ani trochu nestydí. Její eskapády ovšem přidělávají vrásky jejím příbuzným, kteří o ni přirozeně mají strach, a to tím větší, že Mame je absolutně nepředvídatelná.

Muzikál byl poprvé uveden na konci května 1966 a okamžitě si získal diváckou oblibu. Na repertoáru se udržel necelé čtyři roky, během nichž se odehrálo více než 1500 repríz. V hlavní roli se představila Angela Lansbury, legendární (nejen) broadwayská herečka, nám známá zejména jako představitelka Jessicy Fletcherové v seriálu To je vražda, napsala. Role svérázné tetičky vynesla Angele Lansbury dokonce cenu Tony pro nejlepší herečku v hlavní roli v muzikálu. Samotný muzikál se pak dočkal několika dalších uvedeních i stejnojmenného filmového zpracování z roku 1974.

Angela Lansbury (Mame)