Půl století Godspellu

Dnes, tedy 17. května 2021, je tomu přesně padesát let od premiéry muzikálu Godspell, který se od své premiéry dočkal řady nastudování po celém světě, a dokonce i filmové adaptace. U nás však patří k muzikálům spíše opomíjeným.

Příběh muzikálu Godspell vychází z Matoušova evangelia, a je tedy biblickým podobenstvím, v němž vystupují pouze tři pojmenované postavy – Ježíš, Jidáš a Jan Křtitel. Všichni ostatní představující Ježíšovy apoštoly jsou zosobněním rozmanitých charakterových vlastností a životních přístupů, které se navzájem konfrontují.

První verze muzikálu vznikla jako absolventské představení autora libreta John-Michaela Tebelaka na Carnegie Mellon University, kde dílo zaujalo několik producentů a ti začali jednat o jejho přesunu na některou z off-broadwayských scén. Tehdy vstoupil do hry hudební skladatel Stephen Schwartz, který byl požádán o složení nové hudby, přičemž pro muzikál napsal písně mnoha různých žánrů od klasického popu přes folk a gospel až k vaudevillu.

Finální verze muzikálu Godspell byla v jednom z off-broadwayských divadel premiérově uvedena 17. května 1971 a hrála se přes pět let, než byla v červnu 1976 po více než dvou tisících reprízách derniérována. Šlo však jen o dočasnou pauzu v uvádění muzikálu, protože už pár dní nato se odehrála jeho broadwayská premiéra. Show postupně vystřídala tři různá divadla a derniéry se nakonec dočkala až po déle než ročním uvádění a více než pětistovce repríz.

Broadwayský revival 2011

Muzikál Godspell, který v těchto dnech oslavuje své padesátiny, se však od doby svého prvního uvedení do New Yorku opakovaně vracel. Už v roce 1981, u příležitosti deseti let od své premiéry, byl uveden v experimentálním divadelním klubu LaMama na Manhattanu. Poté následovala další dvě off-broadwayská uvedení i obnovená broadwayská premiéra. Kromě toho se Godspell představil i v řadě dalších zemí.

V roce 1973 byla navíc uvedena také filmová verze muzikálu. Na scénáři se podílel autor libreta John-Michael Tebelak a ve snímku si zahrálo i několik herců z původního off-broadwayského obsazení. Pro potřeby filmu vznikla jedna nová píseň, jiné však byly naopak zkráceny či zcela vypuštěny. Děj filmu byl zasazen do jako zázrakem prázdného New Yorku, v němž se pohybují výhradně představitelé jednotlivých rolí a nikdo jiný. Známá městská panoramata jako Brooklynský most, Central Park nebo Times Square tak získala zcela novou atmosféru. Film se dočkal vesměs kladného přijetí, a dokonce byl zařazen mezi soutěžní filmy festivalu v Cannes.

V České republice se Godspell dočkal zatím pouze jediného nastudování, a sice roku 2008 v rámci absolventského představení studentů Janáčkovy akademie múzických umění ve Studiu Marta v Brně.

Godspell v podání studentů JAMU v Brně.