Nejúspěšnější muzikály Broadwaye

V dnešním článku jsme si pro vás přichystali přehled těch nejúspěšnějších muzikálů Broadwaye v její historii. Jedná se o ty vůbec nejdéle se hrající muzikálové produkce. Níže naleznete TOP 10 z nich*.

1. Fantom Opery (The Phantom of the Opera)
13 821 představení (26. 1. 1988 – dosud)

  • 7 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku  
  • nejdéle uváděná divadelní inscenace v celé historii Broadwaye

Autorem není nikdo jiný než nekorunovaný král muzikálu, tedy skladatel Andrew Lloyd Webber. V New Yorku měl Fantom opery premiéru dva roky po té světové, londýnské. Podrobnosti děje jistě netřeba uvádět. Trojúhelník, který tvořil fantom podzemí pařížské opery, mladá tanečnice a zpěvačka Christine a vikomt Raoul, znají diváci na celém světě nejen z muzikálu, nýbrž i z literární předlohy. Nicméně před nedávnem byla oznámena broadwayská derniéra muzikálu, ke které má dojít v dubnu příštího roku. Andrew Lloyd Webber je ale i tak jediným skladatelem, který má v TOP 10 Broadwaye muzikály hned dva.

Emilie Kouatchou (Christine Daaé) & Ben Crawford (Fantom)

2. Chicago
10 178 představení (14. 11. 1996 – dosud)

  • 6 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikálový revival roku
  • nejdéle uváděný revival v historii Broadwaye (původní inscenace z roku 1975 měla 936 repríz)
  • nejdéle uváděný muzikál amerických autorů na Broadwayi

Muzikál Chicago nás zavádí do chicagské věznice ve 20. letech 20. století, kde na svůj soud čeká řada žen obžalovaných minimálně z jedné vraždy. Dalšími postavami jsou zkorumpovaná dozorkyně a právník, který za tučný obnos dokáže přesvědčit každý soud i tisk o nevině obžalovaných. Zajímavá je skutečnost, že světová broadwayská premiéra Chicaga v roce 1975 se dočkala jen devíti set představení. Skutečný světový průlom tak přinesl až tento revival z roku 1996, po němž následovalo i úspěšné filmové zpracování.

3. Lví král (The Lion King)
9 795 představení (13. 11. 1997 – dosud)        

  • 6 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku
  • nejvýdělečnější broadwayská inscenace v historii
  • nejdéle uváděný muzikál, režírovaný ženou (Julie Taymor)

Lví král Studia Walta Disneyho měl nejprve animovanou filmovou podobu. Skvělá australská režisérka Julie Taymorová posléze našla klíč k divadelní adaptaci – inscenace je totiž kombinací loutek v životní až nadživotní velikosti (některé z loutek ovládá dokonce několik herců najednou) a živých herců s maskami. Hamletovský příběh ze zvířecí říše tak získal novou poetiku. A nutno dodat, že jde o muzikál, který se i v zahraničí smí inscenovat pouze jako tzv. replika, tedy přesná kopie broadwayské inscenace – na českou verzi si tak asi ještě nějakou dobu počkáme.

4. Kočky (Cats)
7 485 představení (7. 10. 1982 – 10. 9. 2000)

  • 7 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku
  • první muzikál na Broadwayi, který pokořil hranici 7 tisíc představení

Muzikál Kočky – Cats Andrewa Lloyda Webbera vznikl na texty básní spisovatele T. S. Eliota a zavádí nás do říše koček, které každoročně na Kočičím bále bilancují své životní příběhy. Jedné z nich vždy Velekocour Starobyl Vznešený udělí šanci druhého života. Na tom právě probíhajícím bále tato milost připadne prašivé a zprvu všemi opovrhované kočce Grizabele, která ale nakonec získává sympatie celé kočičí říše. Po své derniéře se tento muzikál na Broadway vrátil ještě na rok a půl v roce 2016.

5. Čarodějka (Wicked)
7 331 představení (30. 10. 2003 – dosud)

  • 3 ceny Tony

Na pátém místě broadwayského žebříčku se umístil muzikál Wicked – Čarodějka. Zavádí nás do světa Čaroděje ze země Oz a líčí podivné „přátelství – nepřátelství“ Glindy, dobré čarodějky z Východu, a Elphaby, tedy zlé čarodějky Západu. Pohádka Čaroděj ze země Oz patří v anglosaském světě k literárním pokladům. V roce 1939 získala i legendární filmovou podobu. Muzikál se však odehrává v době, která ději filmu i původní knihy předchází.   

6. Bídníci (Les Misérables)
6 680 představení (12. 3. 1987 – 18. 5. 2003)

  • 8 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku

Muzikál Bídníci jistě netřeba představovat. Osudy galejníka Jeana Valjeana, policisty Javerta, Cosetty a Eponiny, zamilovaných do studenta Maria, známe samozřejmě z knižní předlohy a řady filmů. Muzikálové zpracování libretisty Alaina Boublila a skladatele Clauda Michela Schönberga doslova obletělo celý svět. Na Broadwayi měl premiéru necelé dva roky po světové londýnské premiéře anglické verze. Ta původní francouzská se datuje již do roku 1980. Bídníci se na Broadway vrátili ještě v roce 2006 a 2014, a to vždy přibližně na dva roky. U nás se hráli prvně v roce 1992 a v novém miléniu opakovaně v Divadle GOJA Music Hall a také v Městském divadlo Brno.

7. A Chorus Line
6 137 představení (25. 7. 1975 – 28. 4. 1990)

  • 9 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku
  • zvláštní cena Tony za nejdéle uváděný broadwayský muzikál (1984)
  • Pulitzerova cena za drama
  • první muzikál na Broadwayi, který pokořil hranici 4, 5 a posléze i 6 tisíc představení

K tradicím hudebního divadla patří, že nás některá díla zavádějí do zákulisí, hovoříme o tzv. back-stage muzikálech. Ve většině případů však jde o sentimentální melodramatické příběhy, nebo show s plytkým dějem, kde divadelní prostředí tvoří jakousi přirozenou kulisu hudbě, zpěvu a tanci. A Chorus Line, který se po celou dobu odehrává prakticky v jediné scéně na jevišti divadla, je však něčím více. Je sondou do duší těch, pro které se muzikál stal každodenním, často i velmi tvrdým, chlebem. Broadwayský režisér a choreograf Michael Bennett přišel v roce 1974 s nezvyklým nápadem. Dal dohromady skupinu pětadvaceti tanečníků a tanečnic, se kterými několik let spolupracoval, a dlouhé hodiny s nimi vedl rozhovory o jejich kariéře, pocitech, cestě k divadlu, úspěších, neúspěších, osobním životě, slabinách i snech. Celkem Bennett nahrál přes třicet hodin magnetofonového záznamu, který se stal základem pro dramatickou a dějovou konstrukci nového muzikálu.

8. Mamma Mia!
5 758 představení (18. 10. 2001 – 12. 9. 2015)

  • nejdéle uváděný jukebox-muzikál na Broadwayi

Jukebox-muzikál Mama Mia! zavádí diváky na jeden řecký ostrov, kde se mladá dcera tamní majitelky hotýlku snaží z deníčku své matky tajně získat informaci, kdo je vlastně jejím otcem – v době před jejím narozením totiž figurovali v matčině životě muži hned tři. Příběh rámují známe skladby skupiny ABBA a nutno dodat, že vlastní příběh nepostrádá humor a vtip.

9. Kráska a zvíře (Beauty and the Beast)
5 461 představení (18. 4. 1994 – 29. 7. 2007)

  • 1 cena Tony

Hrdinkou pohádkového příběhu je nádherná mladá dívka Belle, která je výměnou za svobodu svého otce uvězněna ve strašidelném hradu hrozivým netvorem – zvířetem. Rozptýlení jí tu přinášejí jen oživlé mluvící předměty, tedy zakletí obyvatelé zámku. Dívka se nakonec do zvířete zamiluje a vysvobodí ho tím z prokletí. Zvíře se promění v mladého prince a společně s ním ožije i celý doposud strašidelný zámek. I tento titul vznikl ve Studiu Walta Disneyho původně jako animovaný film, který byl posléze přenesen i na jeviště.

10. RENT
5 123 představení (29. 4. 1996 – 7. 9. 2008)

  • 4 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku
  • Pulitzerova cena za drama

Rockový muzikál RENT skladatele a libretisty Jonathana Larsona je v češtině známý také pod názvem Bohémové. Je vystavěn na půdorysu děje Pucciniho opery Bohéma (La bohème). Larson však vyměnil prostředí pařížské bohémy ohrožované tuberkulózou za nezávislou newyorskou generaci 90. let, stojící na okraji společnosti a snažící se vyrovnat s nebezpečím nemoci AIDS. Příběh muzikálu postrádá jednoznačný happyend a nekončí jím ani osud vlastního díla. V průběhu předpremiér totiž autor díla Jonathan Larson zemřel a slávy a uznání svého dlouholetého tvůrčího úsilí se tak nedočkal.

*Stav k 1. 12. 2022.