Gypsy: Po čtyřiceti letech opět londýnským hitem

Přesně před pěti lety se do londýnského West Endu vrátil slavný americký muzikál Gypsy ve velmi úspěšném nastudování. Jednalo se o verzi, která byla původně s obrovským ohlasem uvedena o rok dříve ve známém anglickém Chichester Festival Theatre a zazářila v ní populární anglická herečka Imelda Staunton.

Inscenaci režíroval Jonathan Kent, který o několik let dříve zaujal londýnské diváky svou inscenací Sondheimova muzikálu o vraždícím holiči Sweeney Todd. Už v něm hlavní ženskou roli paní Lovettové ztvárnila Imelda Staunton – a na tuto spolupráci úspěšně navázali právě s Gypsy.

Příběh muzikálu je inspirován vzpomínkami Gypsy Rose Lee – jedné z posledních hvězd vaudevillu, která byla jako mladičká dívka ovládána svou ambiciózní matkou. Ta ji i její sestru už od útlého dětství nutila k vystupování na nejrůznějších divadelních scénách. Prostřednictvím svých dětí se totiž snažila naplnit své vlastní umělecké ambice.

V polovině 50. let spolupracoval na memoárové knize skutečné Gypsy – vlastním jménem Rose Louise Hovick – spisovatel a dramatik Arthur Laurents. Ten později látku přepracoval na libreto k muzikálu, na němž s ním spolupracovali skladatel Jule Styne a textař Stephen Sondheim. Muzikál měl premiéru na Broadwayi v roce 1959 a získal osm nominací na cenu Tony. Jeho popularitu a úspěch potvrdila i dvě pozdější filmová zpracování.

Britští producenti tématu z prostředí burlesky, tedy striptýzové zábavy, příliš nevěřili, a tak byla Gypsy poprvé na West Endu uvedena až v roce 1973 – a hned s legendární Angelou Lansbury v hlavní roli. Dalším londýnským uvedením byl právě až vzpomínaný revival z roku 2015.