Muzikál Amélie v novém inovativním pojetí

S nadšeným ohlasem se setkalo první evropské nastudování muzikálu Amélie. Úspěšná inscenace se proto dočká také oficiální CD nahrávky, jak oznámil režisér inscenace Michael Fentiman.

Muzikál Amélie vznikl na motivy francouzské romantické komedie z roku 2001 Amélie z Montmartru, příběhu o plaché a trochu výstřední servírce, kterou v dnes již kultovním snímku ztvárnila Audrey Tautou. Světová premiéra muzikálu se konala v roce 2015 v americkém Berkeley. Roli Amélie v jednotlivých nastudováních ztvárnily takové osobnosti jako Samantha Barks, kterou si příznivci muzikálů jistě vybaví jako Eponinu z filmové verze Bídníků z roku 2012, či jedna z předních hvězd muzikálu Hamilton Phillipa Soo. Právě s ní v hlavní roli se muzikál přesunul do Los Angeles a později i na Broadway, kde se dočkal velmi smíšených reakcí.

V průběhu dalších let následovala německá, finská a dokonce i japonská premiéra muzikálu. Velké Británii se Amélie poprvé představila loni v dubnu v prestižním regionálním divadélku Watermill Theatre v Newbury a poté v rámci turné po 22 městech, které zakončila na začátku tohoto roku v Londýně v divadle The Other Palace. Na rozdíl od Broadwaye se ve Spojeném království muzikál dočkal nadšených ohlasů diváků i pochvalných odborných kritik. Důvodem může být to, že britská produkce doznala několika zásadních změn. Nejvýraznější z nich je zřejmě zinscenování díla v tzv. actor/muso stylu, při němž se herci také sami doprovázejí na všechny hudební nástroje. Dále se tvůrci oproti americké verzi rozhodli více ctít autory scénáře a pro roli mladé Amélie použít dřevěnou loutku, a také zachovat v mluvených i zpívaných textech francouzský přízvuk. Britská Amélie vynikla velmi zdařilým režijním zpracováním, výtvarně skvělou scénou a zejména nesmírně talentovaným obsazením v čele s Audrey Brisson, která jako by se, podle mnohých kritik, pro roli přímo narodila.