Zorro se vrátil na West End

Začátkem dubna se muzikál Zorro vrátil po celých 14 letech zpět na West End, kde roku 2008 započal svou cestu po divadelních scénách napříč celým světem, včetně dvou českých měst.

Muzikál Zorro s písněmi legendární skupiny Gipsy Kings, z jejíchž nejslavnějších hitů můžeme jmenovat písně Volare, Bamboleo, Djobi Djoba, Baila Me a mnoho dalších, vychází z příběhu chilské autorky Isabel Allende, který po celém světě proslavil úspěšný a oblíbený film z roku 1998 – Zorro: Tajemná tvář (The Mask of Zorro) s Antonio Banderasem, Catherine-Zetou Jones a Anthony Hopkinsem v hlavních rolích.

Muzikálový Zorro se divákům poprvé představil v rámci pěti večerů v březnu 2008 v Eastboune, odkud byl přesunut na West End do divadla Garrick Theatre, kde proběhla 15. července téhož roku oficiální premiéra díla. S příběhem hispánské autorky ilustrovaným hudbou francouzsko-španělsko-romské skupiny tak možná překvapivě jako první přišli britští autoři, konkrétně Stephen Clark, který napsal anglické texty a společně s Helen Edmundson také scénář. Hudební stránku díla pak doplnil John Cameron. Díky oblibě příběhu o tajemném maskovaném mstiteli i hudby slavných Gipsy Kings však bylo dílo v průběhu let uvedeno doslova po celém světě – od Izraele, Moskvy, Paříže, Bulharska, Atlanty až po Brazílii.

Phoebe Panaretos (Inez) a company, Charing Cross 2022

Roku 2013 byl muzikál uveden také v České republice v Městském divadle Brno, kde se do derniéry roku 2017 odehrálo 37 repríz tohoto díla. V hlavních rolích se zde v režii Petra Gazdíka představili například Lukáš Janota, Viktória Matušovová, Ivana Vaňková či Robert Jícha. Český divák však může znát Zorra také z pražského Divadla Hybernia, kde byl muzikál uveden právě ve spolupráci s MdB. Obě verze tak byly velmi podobné, až na několik menších změn, jak v samotném provedení díla, tak i v rámci obsazení. V tom pražském excelovali zejména Marek Holý, který za roli Diega/Zorra získal také cenu Thálie, a Monika Absolonová.

Monika Absolonová (Inez), Marek Holý (Diego) a company, Divadlo Hybernia 2013

V letošním roce se muzikál Zorro vůbec poprvé od své britské premiéry vrátil do Londýna. Samotnému uvedení muzikálu předcházela před dvěma lety koncertní verze s novými orchestracemi a hudebními aranžemi Johna Camerona. Koncert se uskutečnil v únoru 2020 v koncertní síni Cadogan Hall, kde se mezi účinkujícími objevily i původní představitelky hlavních ženských rolí Inez a Luisy – Leslie Margherita a Emma Williams. Nyní je již muzikál v plné podobě uváděn v komorním divadle Charing Cross Theatre, kde by se měl hrát od 4. dubna do 28. května, přičemž oficiální premiéra aktuálního uvedení proběhla 12. dubna.

Alex Gibson-Giorgio (Ramón) & Benjamin Purkiss (Diego), Charing Cross 2022

Nejnovější britská produkce představuje romantický příběh o hrdinovi z prostého lidu na značně komorní scéně, která je ale velmi prakticky a pěkně řešena, takže dokáže fungovat jako kterékoliv z prostředí, kam nás příběh zavede. Z výkonů zaujmou spíše dámy – Phoebe Panaretos jako Inez a Paige Fenilon jako Luisa – či Marc Pickering (Les Misérables, Broadwalk Empire, Sleepy Hollow), který bravurně ztvárňuje seržanta Garcíu. Hlavní mužské postavy Diego/Zorro v podání Benjamina Purkisse a Ramón v podání Alexe Gibsona-Giorgia tolik nepřesvědčí. (V britské verzi muzikálu navíc není Ramónova sólová píseň, kterou znají čeští diváci, a ve které by mohl představitel této role zazářit). Naopak jednou z největších předností tohoto představení je company, která se sama doprovází na všechny hudební nástroje. Zaujmou také propracované choreografie v rytmu španělského flamenca a svižné, energií nabité šermířské souboje. Naopak hudební stránka tolik nevynikne, k čemuž přispívají také texty písní, které jsou z většiny přeloženy do angličtiny, na rozdíl například od české verze, kde značná část textů zůstala v originále. V porovnání s českými verzemi tolik nevyzněly ani komické momenty představení, a tak se dá troufale říci, že naše produkce, by se směle mohly s aktuálním westendským uváděním rovnat, ne-li více.