Na konci ledna zemřel ve věku 74 rockový zpěvák Meat Loaf. Do muzikantského nebe tak odešla další významná osobnost, která se zapsala nejen do kánonu populární hudby, ale také do světa muzikálů.
Vlastním jménem Marvin Lee Aday se narodil v texaském městě Dallas v rodině těžkého alkoholika. Ke své přezdívce Meat Loaf (v angličtině sekaná) údajně přišel už v mládí. Na hodině tělocviku totiž nešťastně stoupl na nohu učiteli tělesné výchovy, který bolestí vykřikl: „Marvine, právě jsi mi z nohy udělal sekanou!“. Od dětství barvoslepý, těžký diabetik Meat Loaf se už v mládí potýkal s nadváhou a později v jednom rozhovoru přiznal, že jeho komplexy spojené s nadváhou zhoršil pocit ponížení z reklamy jedné oděvní společnosti otevřeně se vysmívající lidem, kteří neměli šanci se do džínů této značky vměstnat.
Meat Loaf dal rodnému Texasu brzy sbohem a přestěhoval se do slunné Kalifornie, konkrétně do Los Angeles. Pod svou přezdívkou se ve světě popu a rocku snažil prosadit už na konci 60. let. Zpočátku se mu příliš nedařilo, a tak jednu dobu dělal i hlídače na parkovišti. Kromě toho hrál také v muzikálu Vlasy (Hair) a natočil nepříliš úspěšné album pro detroitskou gramofonovou firmu Motown.
Později působil v New Yorku, kde se jeho karta obrátila, když zde potkal dramatika, skladatele a producenta Jima Steinmana. Když Steinman poprvé uslyšel Meat Loafův hlas, okamžitě ho napadlo, že by tento zpěvák měl zapomenout na černošskou hudbu a zpívat Richardem Wagnerem inspirovanou rockovou operu. O tři roky později vyšlo jejich metalově pompézní album Bat Out of Hell, které se stalo celosvětovým hitem. Album o netopýrovi vypuštěném z pekel, se stalo jednou z nejprodávanějších desek všech dob (v roce 2009 zaujímalo dokonce 5. příčku v tomto žebříčku) a dodnes se ho prodalo na 43 milionů. Před pěti lety pak vznikl ve Velké Británii úspěšný stejnojmenný jukebox muzikál, složený ze zpěvákových písní, včetně jeho asi největšího hitu – písně I’d Do Anything for Love. Přesto však nebyla Meat Loafova cesta ke slávě vůbec jednoduchá. Na obalu alba Bat Out of Hell se Meat Loaf raději vůbec neobjevil. V době jeho vydání totiž vážil přes sto dvacet kilo a producenti i gramofonová firma se obávali, že zpěvák jeho rozměrů by nemusel splňovat představy publika o pravé rockové hvězdě.
Přesto se později zpěvák objevil v padesátce filmů a televizních pořadů, z nichž musíme zmínit zejména muzikál Rocky Horror Picture Show, který vznikl jako filmová adaptace kultovního divadelního muzikálu Rocky Horror Show. V první polovině 70. let ho napsal skladatel a libretista Richard O‘Brien a šlo tehdy pravděpodobně o nejabsurdnější jevištní podívanou všech dob. Příběh diváky zaváděl do padesátých let 20. století, do světa rocku, šokujícího sexu, voyeurismu, science fiction a hororu. Jinými slovy, do ztřeštěné říše transvestitního vědce z galaktické Transylvánie, Franka-N-Furtera, který společně se svými kumpány obývá tajuplný zámek nedaleko jistého malého městečka. No a jednu z výrazných postav – motorkářského buřiče Eddieho – ztvárnil ve filmové verzi právě Meat Loaf.
Významnou součástí Meat Loafova profesního života byl, jak jsme jižzmínili, skladatel, producent a hráč na klávesové nástroje Jim Steinman, který nás bohužel v loňském roce rovněž navždy opustil. Steinman Meat Loafovi pomohl, díky svým skladbám, prosadit se ve světě hudby a jejich společné nahrávky jasně dokazují, co se stane, když se ve správné chvíli a na správném místě potkají výjimečné talenty a spřízněné duše. Ani Jim Steinman není jméno muzikálovému světu neznámé – s legendárním Andrewem Lloydem Webberem například spolupracoval na muzikálu Pískání po větru (Whistle Down the Wind). Jednu ze stěžejních písní z tohoto muzikálu je skladba No Matter What, kterou do svého repertoáru zařadil i samotný Meat Loaf.
Meat Loaf zemřel 20. ledna ve věku 74 let v rodinném kruhu, oficiální příčina smrti zůstává neznámá. Svět tak přišel o osobnost, bez které je dnes chudší nejen světová populární hudba, ale i muzikálová scéna.