Letos v únoru uplynulo rovné století od narození českého režiséra Zdeňka Podskalského, který se zapsal do historie české kinematografie řadou nezapomenutelných komediálních ale také hudebních filmů. Připomeňme si ty nejslavnější z nich.
Zdeněk Podskalský se narodil 18. února 1923 v šumavských Malenicích. Od dětství toužil být hercem, ale vrozená tréma mu v tom zabránila, jelikož jeho první vystoupení s ochotníky prý skončilo naprostým fiaskem. Nastoupil tedy na reálné gymnázium, které zakončil v roce 1942 maturitou. Kvůli tehdejšímu uzavření českých vysokých škol však musel s dalším studiem počkat. Vrátil se k němu až po válce – nejprve na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde si zvolil obor Sociologie, psychologie a divadelní věda, a následně také na FAMU. Studia nakonec završil v roce 1954 v Moskvě, kde absolvoval Vysokou filmovou školu.
Svoje první zaměstnání získal Zdeněk Podskalský v tehdy se teprve rodící televizi a tvorba pro ni hrála v jeho životě vždy důležitou roli. Začínal jako režisér televizních pásem a her, po čase se však dostal i ke klasickému filmu. Jeho prvním počinem na tomto poli byl středometrážní snímek ze života jedné obyčejné rodiny V pátek ráno. U diváků a kritiky nicméně prorazil až filmem Kam čert nemůže, využívajícím dobře známý faustovský motiv. Přestože se Podskalský ve své tvorbě hodně soustředil na komedii a satiru, jeho obrovskou láskou byl hudební film. Písně Karla Hašlera ho například inspirovaly ke snímku Ta naše písnička česká o dívce vybírající si z několika nápadníků, neschopné se pro některého z nich rozhodnout. Dalším ze slavných Podskalského snímků jsou Světáci z roku 1969 podle scénáře Vratislava Blažka. Dnes již kultovní filmová komedie, opakovaně adaptovaná i pro divadelní jeviště, vynikla kromě písní především excelentními hereckými výkony hlavních představitelů.
Do povědomí diváků se ale Podskalský nejsilněji zapsal filmovým muzikálem s hudbou Karla Svobody Noc na Karlštejně, od jehož premiéry brzy uplyne padesát let. Snímek volně inspirovaný divadelní komedií Jaroslava Vrchlického z 19. století vypráví příběh, jak se na hradě Karlštejně, kam mají ženy vstup přísně zakázán, během jediné noci objeví hned několik příslušnic něžného pohlaví. V hlavních rolích císaře Karla a jeho ženy Elišky se objevili Vlastimil Brodský a Jana Brejchová. Někteří jiní, původně zvažovaní herci jako Jan Werich nebo Jiřina Jirásková si však ve filmu z politických důvodů zahrát nemohli. Na začátku osmdesátých let pak Podskalský režíroval další filmový muzikál s názvem Trhák, který je v podstatě jakýmsi filmem ve filmu, protože celý pojednává o natáčení filmového muzikálu z prostředí českého venkova.
Podskalský měl řadu různých zájmů. Miloval přírodu a houbaření, sbíral staré strojky, hrál na kytaru a také zpíval. Byl ženatý s překladatelkou Tamarou Podskalskou, s níž měl syna Zdeňka. Jeho dlouholetou partnerkou byla rovněž herečka Jiřina Jirásková, kterou často obsazoval do svých filmů. Zdeněk Podskalský zemřel 29. října 1993 ve věku 70 let.