Rain Man v Divadle Na Fidlovačce

Ve čtvrtek 16. března proběhla premiéra divadelní adaptace slavného filmu Rain Man. Inscenaci, která se nachází na pomezí činohry a hudebního divadla, uvedlo Divadlo Na Fidlovačce, přičemž se jedná teprve o druhé uvedení tohoto titulu na našich jevištích.

Film Rain Man s Dustinem Hoffmanem a Tomem Cruisem v hlavních rolích byl natočen v roce 1988. Vypráví příběh dvou bratrů – autistického Raymonda a rebela Charlieho, kteří se na začátku vůbec neznají a nebýt závěti jejich společného otce, nejspíš by se o sobě ani nedozvěděli. Když však pravda vyjde najevo, Charlie svého sourozence vyhledá a začne jejich společná cesta za poznáním sebe navzájem i sebe samých. Autorem jevištní verze Rain Mana je Dan Gordon, který má na svém kontě mnoho úspěšných her uvedených na Broadwayi i na West Endu, a při její tvorbě vycházel přímo z původního scénáře Ronalda Basse a Barryho Morrowa. Inscenace Divadla Na Fidlovačce si však neklade za cíl svou předlohu imitovat. Naopak. Tvůrci chtějí na jevišti ukázat příběh dvou diametrálně odlišných bratrů, kteří si jsou v mnohém vzdálení, ale přesto se toho od sebe mohou mnoho naučit.

Česká premiéra Rain Mana se konala v Divadle pod Palmovkou v roce 2010, režijně ji připravil Petr Kracik. Na Fidlovačce za režijní stolek usedla Adéla Laštovková Stodolová, která ve své inscenaci silně akcentuje pohybovou a hudební složku. Autorem hudby je Petr Zeman, s nímž režisérka dlouhodobě spolupracuje, a přestože Rain Man je žánrově činohrou, bude se vyznačovat určitou mírou stylizace, která vychází zejména ze snahy o pochopení podstaty autismu a jeho přiblížení širšímu publiku. Řada scén a situací má velmi přesnou choreografii a je podtržena právě hudebním podkresem. Do hlavních rolí Charlieho a Raymonda byli obsazeni Martin Písařík a Matouš Ruml, pro které půjde o první herecké setkání. V dalších rolích se objeví např. Daniel Rous, Vanda Chaloupková nebo Přemysl Pálek.

Fotografie z tiskové konference, 8. března 2023.