Stephen Schwartz – 75 let

Letos v březnu oslavil 75. narozeniny americký skladatel a textař Stephen Schwartz, který během své téměř čtyřicetileté kariéry napsal takové muzikálové hity, jako jsou Godspell, Pippin či Wicked. Kromě toho se s jeho texty po několik desetiletí seznamují děti již od útlého věku prostřednictvím animovaných filmů jako je například Princ Egyptský či Pocahontas.

Stephen Schwartz, rodák z New Yorku, studoval hru na piano a skladbu už během střední školy. Nejprve pracoval jako producent v nahrávací společnosti, velmi brzy se však začal věnovat divadlu. Jeho první velkou zakázkou bylo hudební nastudování první americké rockové opery The Survival of St. Joan, brzy však představil svou vlastní tvorbu. První významnější skladbou, kterou pro divadlo vytvořil, byla titulní píseň ke hře Butterflies Are Free (Motýli jsou svobodní). V roce 1971 pak napsal hudbu i texty ke svému prvnímu muzikálu s názvem Godspell, za nějž získal řadu ocenění, včetně dvou prestižních cen Grammy. Scénář k tomuto dílu vytvořil John-Michael Tebelak, přičemž se nechal inspirovat evangeliem svatého Matouše. To začíná pokřtěním Ježíše Krista Janem Křtitelem a končí Kristovým ukřižováním a zmrtvýchvstáním. Muzikál je koncipován jako setkání mladých lidí, kteří jsou unavení moderní dobou, a tak si vypravují a hrají biblické příběhy ze života Ježíše. Po hudební stránce je Godspell považován za rockovou operu, ačkoliv je hudebně mnohem bohatší – objevuje se zde například také pop, folkrock či gospel. V roce 1973 byla natočena také filmová verze muzikálu, která se však od té divadelní liší. Některé písně zde tvůrci vypustili a naopak jednu novou přidali. Godspell sice nedosáhl takové slávy jako tematicky podobný Jesus Christ Superstar, který vznikl ve stejné době, přesto se dočkal mnoha uvedení po celém světě. Českou premiéru měl v roce 2008 na scéně brněnského studia Marta. Účinkovali v něm tehdejší studenti muzikálového herectví Janáčkovy akademie, které režijně vedla Jana Janěková a které dnes můžete znát z hlavních rolí řady muzikálových titulů – jmenujme například Lukáše Janotu, Svetlanu Janotovou (tehdy Slovákovou), Tomáše Novotného či Soňu Borkovou.

Godspell v provedení studentů muzikálového herectví JAMU

Hned rok po úspěšné premiéře Godspellu, tedy v roce 1972, měl na Broadwayi světovou premiéru Schwartzův další muzikál – Pippin, k němuž Schwartz vytvořil jak texty, tak hudbu. Inscenace v režii legendárního režiséra a choreografa Boba Fosseho byla na Broadwayi uváděna celých pět let, během nichž dosáhla 1944 repríz. Další úspěšný Schwartzův počin měl premiéru v polovině 70. let a nesl název The Magic Show. Stalo se tak, že se na Broadwayi v jednu chvíli hrály tři jeho díla zároveň. Také v následujících desetiletích napsal několik muzikálů, které měly značný úspěch, slávy Godspellu a Pippina však nedosáhly. V průběhu 90. let se Schwartz věnoval také textařské práci pro animované snímky filmových studií Walt Disney a DreamWorks. Ve spolupráci se skladatelem Alanem Menkenem napsal skladby k filmům Pocahontas, za nějž dokonce autoři obdrželi dva Oscary, a The Hunchback of Notre Dame neboli Zvoník u Matky Boží. Později pak Stephen Schwartz napsal texty k oblíbenému animovanému filmu s hudbou Hanse Zimmera The Prince of Egypt, tedy Princ egyptský.

S nástupem nového milénia, konkrétně v roce 2003, měl na Broadwayi premiéru pravděpodobně největší Schwartzův hit, a sice muzikál Wicked. Jeho děj je inspirován románem George Maguirea Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West (v češtině bývá někdy překládán jako Wicked: Život a doba zlé čarodějnice ze západu), který vypráví známý příběh Čaroděje ze země Oz, ovšem nikoliv z pohledu mladé Dorotky, ale obou čarodějek, které se v příběhu vyskytují. Muzikál Wicked měl v New Yorku obrovský úspěch a Stephen Schwartz se díky němu zařadil do čtveřice skladatelů, kteří vytvořili tři díla, jež přesáhla na Broadwayi magickou hranici tisíce repríz. V současnosti Wicked stále patří mezi nejúspěšnější novodobé muzikály a je uváděn jak na Broadwayi, tak na londýnském West Endu. V českém překladu byl pod názvem Čarodějka nastudován v září roku 2019 také u nás, konkrétně v pražské GoJa Music Hall.

Helen Woolf (Glinda) & Lucie Jones (Elphaba), Wicked Londýn 2022

V posledních letech vytvořil Stephen Schwartz hudbu k muzikálu Schikaneder, jenž měl premiéru roku 2016 ve Vídni a pojednává o rakouském principálovi kočovné divadelní společnosti, Emanuelu Schikanederovi, na jehož objednávku zkomponoval Wolfgang Amadeus Mozart svoji slavnou operu Kouzelná flétna (Die Zauberflöte). O rok později pak měl v Kalifornii premiéru zatím poslední muzikál, na kterém se Stephen Schwartz podílel, a sice divadelní adaptace již zmíněného Prince Egyptského. Roku 2020 byl tento muzikál uveden také na West Endu, kde se hrál do podzimu 2021.

U nás je momentálně k vidění Schwartzův muzikál Pekařova žena (The Baker’s Wife) z poloviny 70. let, který se od loňského června hraje ve Východočeském divadle v Pardubicích. Dílo je inspirováno stejnojmenným filmem (v originále La femme du boulanger) francouzského režiséra Marcela Pagnola. Děj muzikálu se odehrává v malebné francouzské vesničce v oblasti Provence v polovině 30. let, kdy se v Evropě těšil velké oblibě francouzský moderní šanson. V hlavních rolích můžete v muzikálové komedii, ve které nejde jen o pečivo, vidět Tomáše Lněničku a Alžbetu Trembeckou či Elišku Jechovou.

Tomáš Lněnička (Aimable Castagnet), Alžbeta Trembecká (Genevieve Castagnet) a Zdeněk Rumpík (Antoine)