Muzikálový Tony Blair vyráží na turné

Muzikálová komedie TONY! (neplést se známou broadwayskou divadelní cenou) se tento měsíc opět představila v Londýně. Stalo se tak velmi brzy po její světové premiéře v loňském roce.

Muzikál TONY! – celým názvem TONY! [The Tony Blair Rock Opera] měl být původně světu představen v Turbine Theatre v roce 2021 v rámci každoročního dvoutýdenního festivalu MT Fest UK, během něhož se diváci mohou seznámit s tvorbou začínajících autorů, stejně tak jako s prací už etablovaných osobností. Koronavirová krize však uvedení muzikálu zmařila, a tak se jeho autoři  – Steve Brown a Harry Hill – rozhodli dílo představit alespoň virtuálně. Skutečná jevištní premiéra muzikálu se tak odehrála 8. června 2022 v Park Theatre v Londýně, kde byl muzikál uváděn v limitovaném počtu repríz jeden měsíc. Hlavní roli zde ztvárnil britský herec, komik a moderátor Charlie Baker.

Jak již název napovídá, muzikál je inspirován životem Tonyho Blaira – britského právníka, diplomata, politika Labouristické strany a mezi roky 1997 až 2007 také premiéra Spojeného království. Satirické dílo o kontroverzní osobnosti britské politiky je prezentováno jako legrační tragédie plná politických intrik, moci, víry ale také romantiky. V příběhu o tom, jak se z Tonyho Blaira stal ve své době jeden z nejznámějších a nejmocnějších lidí světa se objevují také další slavné osobnosti této éry – například princezna Diana, George Bush, Usáma bin Ládin či Sadám Hussajn.

Trailer k produkci uváděné v loňském roce v Park Theatre v Londýně.

Nyní se muzikál díky úspěšnému prvnímu uvedení po méně roce vrátil do Londýna, kde je od 15. dubna uváděn v Leicester Square Theatre. Zde se představení bude hrát do druhé poloviny května a poté se vydá na britské turné, během nějž navštíví celkem 15 dalších měst Spojeného království. Turné by mělo skončit v polovině letošního října v Liverpoolu. Hlavní roli birtského premiéra v novém nastudování hraje Jack Whittle (The Comedy About a Bank Roberry).