Slovácký Jesus Christ Superstar se představil 50 let po světové premiéře

Minulou sobotu proběhla ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti premiéra nového tuzemského nastudování legendárního muzikálu Jesus Christ Superstar. Stalo se tak téměř přesně 50 let po celosvětové broadwayské premiéře tohoto slavného díla.

Dnes již legendární muzikál či chcete-li rocková opera z pera Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice se poprvé představila jako koncepční album v roce 1970. O rok později, 19. října, měl muzikál již v jevištní podobě premiéru v divadle Mark Hellinger Theatre na Broadwayi. Od té doby byl nesčetněkrát uváděn po celém světě a stal se doslova fenoménem, stejně jako se ústřední píseň Gethsemane (I Only Want to Say) nesmazatelně zapsala do kánonu nejslavnějších muzikálových písní.

Tomáš David (Ježíš Nazaretský)

Svoje výsostné postavení mezi muzikály zaujímá Jesus Christ Superstar také v České republice, kde se objevil jako jeden z vůbec prvních muzikálů začátkem 90. let minulého století. V přebásnění Michaela Prostějovského byl v roce 1994 poprvé uveden v divadle Spirála na pražském Výstavišti, kde se s velkým úspěchem hrál tři roky. Za tu dobu se představení dočkalo téměř 1300 repríz, během nichž muzikál vidělo přes 850 000 diváků.

Uherskohradišťské nastudování tohoto slavného díla mělo mít premiéru již v listopadu 2020, kdy měl být tento titul vrcholem oslav k 75. výročí existence Slováckého divadla. Vzhledem k uzavření divadel však musela být premiéra odložena. Poprvé se slovácký Ježíš představil divákům v koncertní verzi v průběhu dvou večerů letos v létě. Nejprve v rámci Slováckého léta 2021 v Uherském Hradišti a poté na zámku Kačina.

Slavnostní premiéra muzikálu Jesus Christ Superstar ve Slováckém divadle proběhla 9. října 2021, tedy téměř přesně 50 let po celosvětové premiéře tohoto díla. Nové nastudování v tradičním přebásnění Michaela Prostějovského vyniká moderním nápaditým pojetím režiséra Doda Gombára a choreografiemi, které pro tuto inscenaci vytvořila skvělá tanečnice a choreografka Linda Caridad Fernandez Saez.

Ve světoznámém příběhu o posledních dnech Jěžíše Krista nazíraných perspektivou Jidáše Iškariotského se v hlavních rolích představil Tomáš David j. h. (Noc na Karlštejně, Malované na skle, My Fair Lady) jako Ježíš Nazaretský, Tomáš Šulaj (Chicago, Donaha!, Cikáni jdou do nebe) jako Jidáš Iškariotský a Kristýna Daňhelová j. h. (Legenda jménem Holmes, Představ si…, Jane Eyrová) jako Marie Magdalena.

Tomáš David (Ježíš Nazaretský)
KOMPLETNÍ OBSAZENÍ

Ježíš Nazaretský – Tomáš David (j. h.)
Jidáš Iškariotský – Tomáš Šulaj
Marie Magdalena – Kristýna Daňhelová (j. h.)
Pilát Pontský – Pavel Majkus
Herodes Antipas – Martin Vrtáček
Kaifáš – Pavel Hromádka
Annáš – Petr Čagánek
Petr – Martin Hudec
Šimon Zélóta – David Macháček
Jan – Zdeněk Trčálek
1. Kněz – Jiří Hejcman
2. Kněz –Pavel Šupina
3. Kněz – David Vaculík
Soul girls – Pavlína HejcmanováTereza NovotnáJitka HlaváčováLinda Milotová (j. h.)
Apoštolové a jejich ženy, Malomocní, Kupčíci a Směnárníci, Ženy apoštolů, Vojáci a Ženy v chrámu, Muži v chrámu, Dav – David Vacke, Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, Pavlína Hejcmanová, David Vaculík, Pavel Šupina, Jiří Hejcman, Zdeněk Trčálek, David Macháček, Martin Hudec, Petr Čagánek, Pavel Hromádka, Martin Vrtáček, Pavel Majkus, Natálie Rašín (j.h.), Tamara Dikyová (j.h.), Erika Kubálková (j.h.)

Kapela pod vedením Josefa Fojty – Josef Fojta nebo Jan Laník, Jan Navrátil nebo Miroslav Vojkovský, Vratislav Křivák nebo Karel Pevný, Petr Ptáček nebo Petr Žůrek

AUTORSKÝ A TVŮRČÍ TÝM

Hudba – Andrew Lloyd Webber
Originální libreto – Tim Rice
Přebásnil – Michael Prostějovský
Režie – Dodo Gombár
Choreografie – Linda Caridad Fernandez Saez
Výprava – Eva Jiřikovská
Hudební nastudování – Josef Fojta
Pěvecké nastudování – Petr Svozílek
Dramaturgie – Iva Šulajová
Asistent režie – Jiří Hejcman
Asistentka choreografie – Jitka Hlaváčová