She Is Risen aneb čistě dámský Ježíš

Před několika dny bylo vydáno nové album obsahující skladby ze slavného Lloyd Webberova muzikálu Jesus Christ Superstar, ovšem tentokrát v netradičním, čistě ženském provedení.

Album nese název She Is Risen: Volume One (v českém překladu Ona je vzkříšená: První díl) a vzniklo v souvislosti s exkluzivní koncertní verzí muzikálu z roku 2017, v níž se ve všech rolích představily výhradně ženy. Tvůrčí tým tohoto projektu se o rok později sešel k přípravě koncepčního alba, které však bylo kvůli finančním problémům ze strany producenta odloženo a vydání se dočkalo až nyní.

Album obsahuje pět vybraných písní, v nichž se představí přední osobnosti broadwayské scény, držitelky divadelních cen Tony či prestižní ceny Grammy v čele s oceňovanou soulovou zpěvačkou Morgan James jako Ježíšem, Shoshanou Bean, známou zejména rolí Elphaby v muzikálu Wicked, jako Jidášem či Cynthiou Erivo, která zazářila například v muzikálu The Color Purple, jako Máří Magdalénou. Na nahrávkách písní pro She is Risen se podílel také šestnáctičlenný ženský orchestr a výhradně ženská jména najdeme též v produkci tohoto alba.

Záměrem projektu je uctít muzikál Jesus Christ Superstar jako provokativní a nadčasové dílo a současně nabídnout alternativní genderovou perspektivu. Album nebylo vydáno na CD nosiči, ale je dostupné ke stažení v elektronické podobě na všech známých internetových hudebních platformách. V návaznosti na První díl plánuje tvůrčí tým v budoucnosti vytvořit ve stejné podobě i Druhý díl s dalšími pěti vybranými písněmi z muzikálu. Poté bychom se měli dočkat také vydání fyzického alba, složeného z obou těchto částí.