Idina Menzel slaví 50

Na konci května oslavila kulaté 50. narozeniny americká herečka a zpěvačka Idina Menzel, která se za svou dosavadní kariéru zapsala mezi nejzářivější jména newyorské Broadwaye i celého muzikálového světa.

Idina Kim Menzel se narodila 30. května 1971 do židovské rodiny terapeutky Helene a podavače pyžam Stuarta. Veřejně začala vystupovat už v patnácti letech, kdy si přivydělávala jako zpěvačka na svatbách a v nočních podnicích. Zpívání se věnovala i po celou dobu studia na newyorské herecké škole, kde později také získala bakalářský titul. Prvního velkého úspěchu se Idina Menzel dočkala už v roce 1996, kdy byla obsazena do kultovního rockového muzikálu Jonathana Larsona – RENT. Dílo inspirované Pucciniho operou La Bohéme pojednává o životě mladých umělců ve stínu onemocnění AIDS, snažících se přežít v chudých poměrech v bohémské čtvrti New Yorku 90. let minulého století. Idina Menzel si v RENTu zahrála roli Maureen, za níž byla nominována na prestižní cenu Tony v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. Tuto roli si poté zopakovala ještě o několik let později ve filmové adaptaci muzikálu RENT a s postavou Maureen je tak mezi příznivci muzikálu dodnes spjata.

Idina Menzel jako Maureen (RENT)

Na počátku nového tisíciletí se Idina Menzel objevila v off-broadwayském muzikálu Andrewa Lippy The Wild Party, který dějově vychází ze stejnojmenné americké básně z roku 1928 a Idina Menzel si v něm zahrála temperamentní dívku Kate. V dalších letech se objevila například jako Sheila v muzikálu Hair (Vlasy), královna Amneris v Aidě Eltona Johna a Tima Rice i jako Fanny Briceová v koncertním provedení slavného muzikálu Funny Girl.

Dalším významným mezníkem v její kariéře byl rok 2003 a účinkování v úspěšném americkém muzikálu Stephena Schwartze Wicked, tedy Čarodějka. Muzikál inspirovaný Baumovým příběhem Čaroděje ze země Oz (The Wonderful Wizard of Oz)vypráví o nevyřčených osudech Glindy, hodné čarodějky z jihu, a Elphaby, zlé čarodějky ze západu. V těchto rolích se divákům představily Kristin Chenoweth a právě Idina Menzel, která za svůj výkon v roli Elphaby tentokrát již svou nominaci na cenu Tony proměnila, a sice v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli. Svůj výkon později zopakovala také při londýnském uvedení muzikálu Wicked na West Endu a proslavila se tak rolí Elphaby po celém světě.

Idina Menzel jako Elphaba (Wicked)

Roku 2008 proběhla v londýnské slavné síni Royal Albert Hall koncertní poloinscenovaná verze muzikálu Chess z roku 1986. Muzikál pocházející z pera autorského dua skupiny ABBA – Bennyho Anderssona a Bjorna Ulvaeuse a libretisty Tima Rice pojednává o mistrovstvích světa v šachu v období studené války a konfliktech mezi Sovětským svazem a Spojenými státy v této době. V rámci koncertní verze se vedle dalších slavných jmen jako je Josh Groban či Adam Pascal představila také Idina Menzel, a to v hlavní ženské úloze Florence Vassyové.

V roce 2014 Idina Menzel účinkovala v původním muzikálu If/Then oblíbené autorské dvojice Tom Kitt – Brian Yorkey, jenž vypráví příběh rozvedené Elizabeth, která přijede do New Yorku, aby tam začala žít nový život. Zajímavé na tomto příběhu je, že diváci po zbytek představení sledují, jak by se mohly její další životní osudy odvíjet dvěma možnými způsoby. Z tohoto díla pochází také jedna z nejsilnějších ženských sólových muzikálových písní posledních let, skladba Always Starting Over. Ztvárnění této písně a celé pojetí role Elizabeth vyneslo Idině Menzel nominaci na další cenu Tony v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli.

Muzikál If/Then (2014)

Vedle divadla se ale Idina Menzel věnuje i sólové hudební kariéře, vydala šest vlastních alb, koncertuje a zpívá při nejrůznějších příležitostech. Kromě účinkování na jevišti se pravidelně věnuje také filmové a televizní tvorbě. Kromě filmového zpracování muzikálu RENT z roku 2005 hrála také ve snímcích Líbat Jessicu Steinovou (Kissing Jessica Stein), Zeptej se prachu (Ask the Dust) či Kouzelná romance (Enchanted). Později se objevila i v populárním muzikálovém seriálu Glee, ve kterém ztvárnila jednu z epizodních postav, šéfku školního sboru Vocal Adrenaline. Na podzim roku 2012 byl do kin uveden rodinný animovaný film Walta Disneyho Frozen, u nás známý pod názvem Ledové království. Oscarový snímek inspirovaný pohádkou Hanse Christiana Andersena Sněhová královna si ihned získal srdce diváků a přinesl novu vlnu popularity i pro Idinu Menzel. Pro první i druhý díl tohoto filmu totiž namluvila a nazpívala hlavní postavu, královnu Elsu. V jejím podání také v této hudební pohádce zazněla jedna z nejkultovnějších písní posledních let s názvem Let It Go.