Cole Porter – 130 let od narození

Začátkem měsíce, konkrétně 9. června, jsme si připomněli již 130 let od narození věhlasného skladatele a textaře Cola Portera, jednoho z nejúspěšnějších muzikálových tvůrců uplynulého století.

Jak ví každý skutečný příznivec hudebního divadla, právě Cole Porter patří do tzv. velké pětky skladatelů první poloviny 20. století – spolu s ním pak George Gershwin, Richard Rodgers, Irving Berlin a Jerome Kern. Matky skladatele Jerome Kerna a Richarda Rodgerse byly klavíristky. George Gershwin a Irving Berlin pocházeli, tak jako celá řada amerických umělců té doby, z rodin nemajetných ruských židovských přistěhovalců. Cole Porter však pocházel z odlišného zázemí – už jeho dědeček vlastnil uhelné doly a svému vnukovi do kolébky vložil sedm milionů dolarů. I přes blahobytný život ve společnosti horních deseti tisíc však Cole Porter dokázal najít potřebnou inspiraci ke své umělecké tvorbě.

Z osmi Porterových muzikálů 30. let měl největší úspěch Gay Divorce (Veselý rozvod) z roku 1932 v hlavní roli s Fredem Astairem, odkud pochází také jedna ze slavných písní Cola Portera Night and Day (Noc a den). Ústředním tématem díla je milostná zápletka mladé herečky, která chce přimět svého nudného manžela, aby podal žádost o rozvod na základě – z její strany předstírané – milostné zápletky. Situace se jí však vymkne z rukou a vše dopadne samozřejmě nakonec úplně jinak. Zajímavé je, že filmová verze Gay Divorce musela být na základě protestů amerických ženských spolků přejmenována na Gay Divorcee, tedy Veselá rozvedená, protože rozvod sám o sobě nemůže být veselý.

Jak již bylo řečeno, Cole Porter jako jeden z mála skladatelů a divadelních tvůrců své doby pocházel z těch nejlepších kruhů, a tak není překvapující, že jedním z jeho dalších děl byl muzikál s názvem High Society (Z nóbl společnosti). Tomuto filmu z roku 1956, který patří bezesporu k vrcholným dílům skladatele, posloužila v rámci dějové linky divadelní předloha, a sice hra The Philadelphia Story. Mladá milionářka se zde chystá podruhé uzavřít sňatek, a to s bohatým průmyslníkem. Shodou okolností se však v jejím domě v předvečer obřadu objevuje bývalý manžel, úspěšný skladatel, který si zamane, že novému sňatku zabrání, protože ani po rozvodu nepovažuje vzájemný vztah za uzavřený. Obsazení filmu High Society se stalo doslova přehlídkou těch nejslavnějších jmen své doby – vedle Binga Crosbyho a Franka Sinatry v hlavní ženské roli zazářila Grace Kelly a zahrál si zde i legendární Louis Armstrong. 

V životě Cola Portera se však nevyskytoval pouze úspěch za úspěchem. V roce 1937 utrpěl při pádu z koně několikanásobné fraktury nohou. Nepomohly ani opakované operace – bylo jich celkem jedenatřicet – a zbytek života musel skladatel strávit na invalidním vozíku. Ke konci života mu nakonec lékaři museli dokonce jednu nohu amputovat.

Tomáš Savka (Fred Graham) & Lada Bělašková (Lilli Vanessi) – Kiss Me, Kate (Kačenko pusu!), Národní divadlo Moravskoslezské

Navzdory zdravotním komplikacím však pokračoval ve své tvorbě se stejným nasazením jako dříve a prakticky rok co rok vytvořil nový filmový či divadelní muzikál. Zcela výjimečného postavení si vydobyl muzikálem Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!) z roku 1948. Jeho broadwayská produkce dosáhla více než tisícovky repríz a ta londýnská, o tři roky mladší, pak více než pěti set. Námět díla vychází ze Shakespearovy slavné komedie Zkrocení zlé ženy (The Taming of the Shrew), přičemž příběh muzikálu se odehrává v současnosti za kulisami divadla, které tuto Shakespearovu komedii uvádí.

Dalším významným muzikálem s melodiemi Cola Portera, se kterým se mohli setkat i naši diváci, je pak Anything Goes, v českém překladu Děj se, co děj. Tento muzikál z roku 1934 je zábavným příběhem, odehrávající se během plavby zaoceánské lodi, na jejíž palubě se shodou okolností setkává hned několik rozmanitých postav jako je například slavná zpěvačka, černý pasažér, uprchlý zločinec či bohatá dědička – a jak můžeme tušit, právě to vede k řadě komických zápletek a bláznivých situací.

Petra Vojtková (Vraspírová) (Reno Sweeney) & company – Děj se co děj (Anything Goes), DJKT