Bring It On mělo být hitem, místo toho ruší turné

V těchto dnech mělo probíhat očekávané britské turné muzikálu Bring It On po 17 městech napříč celou Velkou Británií. V důsledku protikoronavirových opatření se však stalo finančně nerentabilním a celé bylo zrušeno. Nejnovější uvedení muzikálu, za kterým stojí taková slavná jména hudebního divadla jako je Tom Kitt či Lin-Manuel Miranda, si tak mohli diváci užít pouze od listopadu 2021 do konce letošního ledna, kdy dílo zakončilo své působení v Londýně.

Muzikál Bring It On (celým názvem Bring It On: The Musical) vznikl na motivy stejnojmenného filmu z roku 2000, který se zaměřuje na drsné prostředí a rivalitu ve světě profesionálních soutěží v cheerleadingu, tedy roztleskávání. Muzikál měl premiéru roku 2011 v Atlantě, odkud se o rok později přesunul na Broadway do divadla St. James Theater. Dílo se dočkalo pochvalných recenzí a bylo rovněž nominováno na nejprestižnější divadelní ceny Tony (v kategoriích Nejlepší muzikál a Nejlepší choreografie) a Drama Desk Award (celkem v pěti kategoriích). Není divu, když muzikál Bring It On pochází z pera tak slavných a oceňovaných tvůrců jako je Tom Kitt a Lin-Manuel Miranda, jež nepojí jen hudba, kterou vytvořili k tomuto dílu, ale také jsou oba jako jedni z mála muzikálových autorů držiteli prestižní Pulitzerovy ceny – Kitt za muzikál Next to Normal a Miranda za Hamiltona. Druhý zmíněný vytvořil společně s Amandou Greenovou k muzikálu Bring It On také texty. Scénář pak napsal Jeff Whitty.

V roce 2020 bylo ohlášeno britské turné muzikálu, jehož zkoušky měli začít již na jaře téhož roku. Kvůli pandemii však bylo o rok odloženo. Nakonec se divákům představilo až v listopadu loňského roku v Peterborough’s, odkud se začátkem prosince přesunulo do Queen Elizabeth Hall v Londýně. Následně mělo pokračovat po téměř dvou desítkách britských měst. Již V Londýně však bylo kvůli nutné sebeizolaci účinkujících zrušeno několik představení a turné se tak stalo finančně značně nevýhodným. Poslední představení muzikálu Bring It On tedy proběhlo ihned v londýnské „první zastávce“ turné, a sice 22. ledna 2022. Kritiky oceňované i divácky oblíbené dílo lákalo zejména na náročná taneční a sportovní čísla a obdivuhodné výkony účinkujících, mezi nimiž se objevili rovněž profesionální gymnasté, roztleskávači/čky ale také Louis Smith, několikanásobný olympijský medailista, který mimo jiné získal na olympijských hrách v Pekingu bronzovou medaili – což byl vůbec první olympijský kov pro britskou gymnastiku za sto let. Zajímavé také je, že Bring It On byl první muzikál na Broadwayi, kde se objevila postava transgender teenagera. V tomto, zatím posledním, uvedení muzikálu se poprvé po deseti letech od premiéry díla v této roli představil také transgender herec.