Anything Goes: Pět let na českých jevištích

Přesně před pěti lety se na českých jevištích poprvé objevil slavný americký muzikál Anything Goes, a to pod českým názvem Děj se co děj. Více než 80 let po jeho vzniku ho na své Nové scéně uvedlo plzeňské Divadlo J. K. Tyla.

Světová premiéra muzikálu Anything Goes skladatele a libretisty Cola Portera se uskutečnila v roce 1934 a stala se nejen událostí roku, ale zahájila i jedno z nejdelších uvádění muzikálu ve třicátých letech vůbec. I později měl tento titul desítky úspěšných inscenací nejen na Broadwayi nebo v Londýně, ale prakticky po celém světě. O jeho popularitě svědčí i to, že se od premiéry dočkal dvou filmových a jednoho televizního zpracování. Obsazení všech tří snímků bylo ve své době skutečně hvězdné – jmenujme například Binga Crosbyho, Ethel Mermanovou, Franka Sinatru nebo Donalda O’Connora.

Děj se odehrává na luxusní zámořské lodi na cestě z Ameriky do Anglie. Na její palubě se vedle vdavekchtivých žen a zamilovaných párů objevují i sňatkoví podvodníci a hochštapleři všeho druhu, včetně falešného faráře, černý pasažér a agent FBI. Tato paleta typů a postav autorům umožnila pohybovat se ve světě, kde je všechno možné. V příběhu nechybí ani zamotaná lovestory: hlavní hrdinka, zpěvačka Reno Sweeney, totiž usiluje o tajemníka manažera z Wall Street Billyho Crockera. Ten však touží po bohaté dědičce Hope, která se ale zamýšlí vdát za anglického šlechtice, jenž ji během plavby doprovází. Během cesty dojde ke spoustě bláznivých nedorozumění, několik zápletek se zamotá a opět rozuzlí.

Kromě plzeňské inscenace byl u nás tento muzikál uveden také v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde je stále na repertoáru. Hlavní roli Reno Sweeney zde ztvárnila Martina Vlčková, která za svůj výkon získala Cenu Thálie.