20 let českého hitu Johanka z Arku

Poslední březnový den uplynulo přesně dvacet let od premiéry původního českého muzikálu Johanka z Arku. Hudbu k němu složil Ondřej Soukup, autorkou textů je Gabriela Osvaldová a libreto napsal Jiří Hubač. Příběh muzikálu vychází jak známo z francouzské historie a vypráví o odvážné dívce, která slyšela hlasy andělů a hnána nutností pomoct své zemi se vydala do boje za krále. Ti, za které se prala, ji nakonec zradili, což ji stálo život.

Nastudování první inscenace bylo svěřenu Jozefu Bednárikovi, který o několik let dříve režíroval například mimořádně úspěšného Draculu. Do hlavní role Johanky byly obsazeny Lucie Bílá a Bára Basiková, v dalších rolích se představili například Kamil Střihavka, Petr Kolář nebo Petr Muk. Premiéra se konala 31. března 2000 v divadle Ta Fantastika a muzikál zůstal na repertoáru tři roky, během nichž se odehrálo 825 repríz a představení navštívilo okolo 300 tisíc diváků.

Nového uvedení se Johanka z Arku dočkala v září 2009 v Divadle Kalich. Novou inscenaci režijně připravil Lubomír Fritz, který u původního nastudování působil jako asistent režie a ve své koncepci vycházel z Bednárikova pojetí. Do svých rolí se po letech vrátili třeba Bára Basiková nebo Kamil Střihavka, vedle nich však v obsazení přibyla řada nováčků. Muzikál je v Divadle Kalich stále na repertoáru.