Zemřel Richard Wagner rocku – Jim Steinman

V pondělí 19. dubna letošního roku zemřel na selhání ledvin v americkém státě Connecticut asi nejslavnější skladatel symfonického a pompézního rocku všech dob Jim Steinman.

S jeho nahrávkami se prodalo více jako sto milionů desek a deník Los Angeles Times mu udělil přízvisko Richard Wagner rocku. Steinman ale nebyl jen hudebním skladatelem, ale i textařem, producentem, aranžérem, klavíristou a zpěvákem. A taky báječným obchodníkem. Dokazuje to např. vypjatá a nádherně vystavěná rocková balada z první poloviny osmdesátých let Total Eclipse of the Heart (Úplné zatmění srdce), kterou Steinman napsal pro i u nás dobře známou velšskou zpěvačku Bonnie Tyler. Tenhle svůj velký hit zařadil totiž Jim Steinman i do muzikálu Ples upírů, který napsal spolu s pražským rodákem, německým textařem a nejúspěšnějším muzikálovým libretistou kontinentální Evropy Michaelem Kunzem na motivy stejnojmenného filmu režiséra Romana Polanského. V muzikálu Ples upírů, který měl světovou premiéru v roce 1997 ve Vídni a u nás se hrál v Praze o dvacet let později s českými texty Michaela Prostějovského, zaznívá balada Total Eclipse of the Heart pod názvem Totale Finsternis.

Jimu Steinmanovi vděčí za velké hity svých repertoárů nejen Bonnie Tyler, ale i Celine Dion, Michael Bolton, Barbra Streisand a především americký zpěvák a herec Meat Loaf. Jejich album Bat Out Of Hell (Netopýr z pekla) se stalo jedním z nejprodávanějších alb všech dob. Dodnes se ho prodalo kolem 43 milionů exemplářů. Málo se ovšem ví, že se Jim Steinman vedle muzikálu Ples upírů zapsal dalšími díly právě do světa divadla, ve kterém se hraje, zpívá a tančí. Na svém kontě má totiž Jim Steinman i další vlastní muzikály. Např. The Dream Engine, Neverland, More Than You Deserve, Zlato Rýna (Rheingold) na motivy stejnojmenné opery Richarda Wagnera nebo Bat Out of Hell (Netopýr z pekla). Do posledně jmenovaného muzikálu zařadil Steinman své písně, které původně zkomponoval pro Meat Loafa a jejich společné a komerčně mimořádně úspěšné a už zmíněné album ze druhé poloviny 70. let.

Když měl začátkem druhé poloviny osmdesátých let v Národním divadle ve Washingtonu, D. C. světovou premiéru muzikál Whistle Down The Wind (Pískání po větru), který vznikl na motivy stejnojmenného filmu z roku 1961, zbystřil nejen svět muzikálu, ale i rocku. Zatímco hudbu zkomponoval britský muzikálový král Andrew Lloyd Webber, písňové texty tentokrát napsal Jim Steinman. Ačkoli z plánovaného uvedení na Broadwayi nakonec sešlo, byl muzikál v roce 1998 uveden v londýnském West Endu, kde se hrál dva a půl roku a na tuto prestižní muzikálovou scénu se vrátil znovu o osm let později. Aby tvůrci muzikálu v roce 1998 co nejvíce napomohli jeho propagaci, nazpívaly árie z tohoto muzikálu velké hvězdy světové populární hudby. Byla mezi nimi i irská chlapecká skupina Boyzone, která nazpívala píseň No Matter What, která z ní udělala nejen Píseň roku ve Velké Británii, ale bodovala s ní i na 1. místě v hitparádách osmnácti zemí světa. Z této písně se díky Boyzone navíc stal nejúspěšnější singl všech dob, který vzešel z muzikálu. A taky nejúspěšnější singl nazpívaný kdy chlapeckou kapelou. Na co prostě Jim Steinman sáhl, většinou proměnil v platinu a zlato.