Slunce, seno, jahody – muzikálová premiéra

Tento čtvrtek, tedy 16. června 2022, proběhla v Hudebním divadle Karlín dlouho očekávaná premiéra muzikálové adaptace oblíbeného českého filmu z dílny Zdeňka Trošky – Slunce, seno, jahody.

Českou filmovou komedii Slunce, seno, jahody natočil režisér Zdeněk Troška roku 1983 podle scénáře, který napsal společně s Petrem Markovem. Svůj příběh situovali do malé jihočeské vesničky Hoštice, kam přichází student z Prahy, Šimon Plánička, který má v místním JZD nastoupit na brigádu a zároveň má v plánu provést zde experiment ohledně „dojivosti krav v závislosti na kultuře prostředí“. Bláznivá komedie se stala velmi populární a na přelomu 80. a 90. let tak byla natočena další dvě pokračování s názvy Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991). Dá se říci, že za desetileté své existence se trilogie Slunce, seno stala v českém prostředí přímo kultem a i filmů neznalý divák si v souvislosti s těmito snímky pravděpodobně spojí alespoň Helenu Růžičkovou jako Mařenu Škopkovou či melodie Karla Vágnera. Oznámení muzikálové podoby díla tak vzbudilo značný rozruch.

Slunce, seno, jahody (1983), zleva: Veronika Kánská (Blažena), Helena Růžičková (Škopková), Stanislav Tříska (Škopek)

S nápadem na muzikál Slunce, seno, jahody, který mezi diváckou veřejností vyvolal značně rozporuplné reakce, přišel jako první Ondřej Gregor Brzobohatý: „Když jsem se vrátil před dvěma lety z mého milovaného Nového Yorku, byl jsem přesvědčen o tom, že je to dobrá cesta k tomu, jak muzikál dělat. To znamená, vzít si nějaké kultovní filmové téma, které funguje, protože 95% produkce na Broadwayi je vyloženě postaveno na tomto principu a většinou to funguje velice hezky. A když jsem přijel zpátky do Prahy, přemýšlel jsem nad tím, které téma by mohlo být tak kultovní, že rezonuje v uších všech Čechů a nejlépe, aby bylo komediální. A právě dávali v televizi Slunce, seno, jahody jako každý rok několikrát – a já už jsem také z těch diváků, který zná každou hlášku nazpaměť – tak jsem nad tím začal přemýšlet, vytvořil jsem několikastránkovou synopsi, kterou jsem poslat řediteli karlínského divadla. Ten si ji přečetl a odpověděl mi na to, že buď jsem se zbláznil nebo jsem genius. Já si upřímně nemyslím, že jsem genius, ale to, že jsem se zbláznil, to přiznávám, protože je to opravdu velice odvážné, možná až trochu drzé, toto téma převádět na muzikálové jeviště.“

Ondřej G. Brzobohatý se s legendárním skladatelem Johnem Kanderem setkal již při účinkování v Kanderově muzikálu Vražda za oponou (Curtains).

Pro odvážný krok, zinscenovat jednu z nejslavnějších českých komedií, se rozhodlo – pro některé diváky překvapivě – právě Hudební divadlo Karlín. „Jsem přesvědčen o tom, že karlínské divadlo je první muzikálová scéna u nás a jako taková by si myslím měla být odvážná a měla brát projekty, které můžou něčím dráždit, něčím provokovat, ale ze své pozice si to může dovolit. A pokud to uděláme tak, jak nejlépe umíme, tak jsem přesvědčený o tom, že to bude kvalitní představení.“ říká autor muzikálového libreta, hudby i textů písní Ondřej Gregor Brzobohatý. Po úspěšném muzikálu Legenda jménem Holmes, se tak jedná již o jeho druhý autorský muzikál uváděný v Hudební divadle Karlín. Tvůrčí proces skloubení příběhu z malé jihočeské vesničky s formou broadwayského muzikálu, okomentoval autor takto: „Na tohle téma (filmu Slunce, seno, jahody pozn.) mi přišlo fantastické vystavět celý ten projekt a zároveň jsem se rozhodl, že nebudu úplně vycházet z hudby, která by byla typicky česká, ale že budu vycházet z hudby, kterou miluju, a to je broadwayská hudba. Takže k tomu přistupuji tímhle způsobem, snažím se veškeré základy muzikálu, které jsem nabyl u možná jednoho z nejpovolanějších, kým je John Kander, aplikovat na tento vesnicky muzikál.“

Iva Pazderková (Škopková) & Tobiáš Freja (Malý Jirka)

Slavnostní premiéra nového českého muzikálu se konala 16. června v Hudebním divadle Karlín, za přítomnosti autorů původní filmové podoby díla Zdeňka Trošky, Petra Markova a Karla Vágnera. Na jevišti se pak objevili také originální představitelé hlavních rolí – Petr Kikinčuk, který ve filmové verzi ztvárnil hlavní roli Šimona, jako Škopek a Jaroslava Kretschmerová, filmový Evik, tentokrát v roli Kelišové. V rámci premiérového obsazení se v režii Antonína Procházky dále objevili například Roman Tomeš (Hedwig a její Angry Inch, Jesus Christ Superstar, RENT) jako Šimon, Filip Hořejš (Rebelové, Láska je láska, Vlasy) jako Venca, Iva Pazderková (Sestra v akci, The Addams Family, Jak se dělá muzikál) jako Škopková, Kristýna Daňhelová (Jesus Christ Superstar, Jane Eyrová, Legenda jménem Holmes) jako Evik či Kateřina Pechová (Láska je láska, Sestra v akci, Čas růží) jako Miluna.

Jaroslava Kretschmerová (Kelišová)

Muzikál Slunce, seno, jahody vyniká zejména po hudební stránce a Ondřej Gregor Brzobohatý zde, podobně jako u muzikálu Legenda jménem Holmes, potvrzuje, že je jednou z nejvýraznějších osobností současné hudební scény. Efektní jsou také choreografie Ivany Hannichové, zejména okázalé stepařské číslo. Atmosféru jihočeských Hoštic 80. let pak dokresluje prakticky řešená scéna Petra Hlouška a kostýmy Romana Šolce. Trilogie Slunce, seno je bláznivou komediální jízdou, a tak se diváci dočkají také několika „bláznivých“ čísel. Nechybí samozřejmě ani kultovní hlášky či oblíbené scény, takže si fanoušek populárního českého filmu přijde na své a letní muzikálová komedie si tak jistě najde své spokojené publikum.   

PREMIÉROVÉ OBSAZENÍ

Šimon – Roman Tomeš, v alternaci Martin Písařík
Venca – Filip Hořejš, v alternaci Jan Kopečný
Miluna – Kateřina Pechová, v alternaci Felicita Prokešová
Evik – Kristýna Daňhelová, v alternaci Anna Vopletalová
Škopek – Pavel Kikinčuk, v alternaci Martin Sobotka
Škopková – Iva Pazderková, v alternaci Adéla Gondíková
Kelišová – Jaroslava Kretschmerová, v alternaci Radka Coufalová
Blažena – Ivana Korolová, v alternaci Nikola Ďuricová
Farář – Denny Ratajský, v alternaci Bronislav Kotiš
Předseda – Václav Vydra, v alternaci Richard Genzer
Béda – Ivo Hrbáč, v alternaci Martin Holec
Hubičková – Pavla Břínková, v alternaci Světlana Nálepková

AUTORSKÝ A TVŮRČÍ TÝM

Hudba, texty, libreto – Ondřej Gregor Brzobohatý
Režie – Antonín Procházka
Choreografie – Ivana Hannichová
Scéna – Petr Hloušek
Kostýmy – Roman Šolc
Hudební nastudování – Kryštof Marek