Sestra v akci – hit letošního londýnského léta

Po několika letech odkladů se letos divákům v Londýně opět představil muzikál Sister Act, nebo-li Sestra v akci. Limitované letní uvádění se setkalo s velkým úspěchem a stalo se jedním z největších hitů letošních prázdnin.

Muzikál Sestra v akci vychází ze stejnojmenného oblíbeného filmu z počátku devadesátých let o barové zpěvačce, která se v rámci programu na ochranu svědků dostane do poklidného prostředí místního kláštera. Zajímavé je, že dnes již slavný muzikál neměl premiéru na Broadwayi ani na londýnském West Endu, ale v kalifornské Pasadeně, a to v roce 2006. Muzikál z pera Alana Menkena a Glenna Slatera tam zaznamenal ohromný úspěch a stal se dokonce nejvýdělečnějším představením tamního divadla. Již o tři roky později tak byl uveden na West Endu, kde byl v rámci prestižních britských cen Laurence Olivier Award nominován mimo jiné na Nejlepší nový muzikál, a dva roky poté odpremiéroval na newyorské Broadwayi – i zde zaznamenal značný úspěch včetně nominací na prestižní ceny (například na cenu Tony v kategorii Nejlepší muzikál).

Whoopi Goldberg (Sister Act, 1992)

Ve Velké Británii se muzikál těší značné oblibě, a tak se zpráva o jeho návratu na londýnskou scénu setkala s velikým zájmem. Původně měla být Sestra v akci uvedena ve striktně limitovaném počtu repríz již roku 2020. Kvůli koronavirové pandemii byl však muzikál přesunut na léto 2021, ani tehdy ale k uvedení nedošlo. Premiéra nového revivalu tak proběhla až letos v létě, konkrétně 19. července. Dlouhý odklad si však vyžádal určité změny oproti původnímu plánu, přičemž nejzásadnější z nich bylo přeobsazení hlavní role. Největším lákadlem nového uvedení Sestry v akci totiž byla originální filmová Deloris – Whoopi Goldberg, která si měla tuto roli po letech a živě na jevišti zopakovat. Z důvodu dvouletého odkladu však nakonec musela Whoopi ze své role odstoupit. Nahradit oblíbenou herečku jistě nebylo jednoduché, nicméně i tak mohl letošní revival lákat na slavná jména. Za všechny jmenujme oceňovanou britskou zpěvačku a muzikálovou herečku Beverly Knight, nazývanou také britskou královnou soulu, která v Sestře v akci ztvárnila právě hlavní roli Deloris van Cartier (při některých reprízách alternována Sandrou Marvin).

Jennifer Saunders (Mother Superior) & Beverly Kinght (Deloris van Cartier)

Zajímavé je, že v původním plánu s Whoopi Goldbergovou mělo dojít k určitým změnám ve scénáři, založených na „zestaršení“ postavy Deloris vzhledem k věku herečky. V souvislosti s přeobsazením se tak nestalo, avšak určitý věkový posun zde přesto je, jelikož Deloris má správně být zhruba 35 let. Ať už mladistvým vzhledem či energií a elánem, však obě herečky tuto skutečnost zvládly hravě zamaskovat. U jejich romantického partnera, mladého policisty Eddieho, kterého ztvárnila britská herecká legenda Clive Rowe, se to však nepodařilo. Přes Roweovy nepochybné kvality nedokázal téměř šedesátiletý herec nabídnout vše, co skýtá tato role – například v Eddieho sólové písni I Could Be That Guy, která obsahuje pravděpodobně největší taneční scénu z celého představení, herec takřka netančil. V rámci Roweovy role došlo také k překvapivé změně přezdívky mladého policisty z oslovení Sweaty Eddie (u nás Potík Edík) na Steady Eddie. Kromě toho a několika nových vtipů či drobných režijních nápadů se však nejnovější revival muzikálu drží své původní podoby. Nechybí zde velká sborová taneční a hlavně pěvecká čísla, barevný světlený design a množství lesklých kostýmů. Sestra v akci tak zůstává velkou show, kde však kromě vtipných scén nechybí ani dojemné momenty.

Londýnské uvádění nejnovějšího revivalu Sestry v akci sice skončilo s koncem letních prázdnin, avšak právě v těchto dnech začíná tato produkce své turné po Velké Británii. Termíny zastávek turné jsou naplánovány až do ledna roku 2024. Do té doby bude muzikál k vidění v celkem 26 městech napříč celým Britským královstvím. Pokud se tedy budete chtít na muzikál vypravit či spojit výlet po britských památkách s kulturním zážitkem, můžete na oficiálních stránkách turné již teď zakoupit vstupenky do všech míst, kde bude muzikál k vidění. Pokud se pak spokojíte s českou verzí, můžete vyrazit do Hudebního divadla Karlín, kde je Sestra v akci od roku 2017 na stálém repertoáru.