Přehled muzikálových premiér sezóny 2023/2024

Již od začátku tohoto měsíce vás na našem Facebooku a Instagramu informujeme o nadcházejících muzikálových premiérách, které pro vás chystají jednotlivá divadla. Více podrobností i přehledný seznam všech muzikálových premiér včetně regionálních scén si nyní můžete prohlédnout v tomto článku.

PRAHA

První pražskou naplánovanou premiérou je obnovená premiéra muzikálu Srdcový král s hity Elvise Presleyho divadla Kalich, která proběhne hned v polovině září. Na konci stejného měsíce se představí také novinka Divadla Lucie Bílé Srdeční záležitost (Heartbeats) Amandy McBroomové s Lucií Bílou a Robertem Jíchou či Dennym Ratajským v hlavních rolích. Koncem října pak v těsné blízkosti proběhnou premiéry dvou původních českých muzikálů. Tím prvním je adaptace oblíbeného českého filmu Anděl Páně karlínského hudebního divadla s hudbou Ondřeje Gregora Brzobohatého. Hudební komedii, tentokrát z pera Janka Ledeského, pak chystá Divadlo Hybernia – nese název Zapomeňte na Shakespeara!. V příštím roce se divákům představí také nový počin Divadla Broadway, muzikál Troja na motivy známého starořeckého příběhu.
.

BRNO

Heidi, režie: Stanislav Moša. Foto z premiéry v německém Ingolstadtu.

Městské divadlo Brno si pro diváky na příští sezónu přichystalo slavné i méně známé zahraniční tituly a rovněž původní tvorbu. Jako první bude koncem října uveden muzikál Andrewa Lippy, Marshalla Brickmana a Ricka Elice The Addams Family v režii Stanislava Slováka. O měsíc později se v české premiéře představí muzikál německých autorů Heidi na motivy slavného příběhu švýcarské autorky Heidi, děvčátko z hor v režii Stanislava Moši. V příštím roce na jaře pak proběhne premiéra vizualizovaného oratoria z pera Stanislava Moši a Zdenka Merty BASTARD v režii Petra Gazdíka.
.

OSTRAVA

Opravdové muzikálové legendy i hity posledních let chystá Národní divadlo moravskoslezské. Jako první se začátkem října divákům představení slavný muzikál Oliver! Lionela Barta na motivy románu Charlese Dickense Oliver Twist. Koncem listopadu proběhne v Divadle „12“ premiéra autorského muzikálu Interview tandemu Zdeněk Král, Marek David a Tomáš Novotný. V hlavních rolích komorní inscenace se představí Tomáš Savka a Patricia Janečková. V příštím roce pak ostravské divadlo uvede jeden z nejlegendárnějších muzikálů v historii vůbec – slavný titul Freda Ebba, Johna Kandera a Boba Fosse, muzikál Chicago. Jako poslední ostravská novinka se krátce před divadelními prázdninami představí ve světě oblíbený broadwayský hit, muzikál Kinky Boots Cyndi Lauperové a Harveyho Fiersteina.
.

PLZEŇ

Legenární tituly – jak české, tak zahraniční – nabídne příští sezónu také plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Jako první se začátkem prosince na Nové scéně představí další tuzemské zpracování (nejen ve světě ale i u nás) oblíbeného muzikálu Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice Jesus Christ Superstar v režii Lumíra Olšovského. Na Malé scéně bude v příštím roce uveden neméně významný titul na poli světového hudebního divadla, slavný muzikál Company Stephena Sondheima. V Letním amfiteátru Lochotín pak v létě 2024 proběhne premiéra třetí legendy. Tentokrát půjde o původní český počin, a sice muzikál Dracula.
.

REGIONÁLNÍ PREMIÉRY

Pozadu s novými muzikálovými tituly nezůstanou ani regionální scény. Za muzikálovými novinkami se příští sezónu budou moci diváci rozjet do dalších šesti českých měst – Pardubic, Olomouce, Opavy, Kladna, Chebu a Českého Těšína. V jejich nabídce se pak mohou diváci těšit na lákavé muzikálové tituly. Jednat se bude o slavná tuzemská i světová díla – například Balada pro Banditu či Šumař na střeše, ale také zajímavou původní tvorbu jako je muzikál Do nebes! o slavném pardubickém rodákovi Janu Kašparovi či Blázinec Boží s hudbou Ondřeje Soukupa a texty Gabriely Osvaldové připravované pardubickým divadlem.
.

PŘEHLED PREMIÉR*
14. 09. 2023 – Divadlo Kalich – Srdcový král (obnovená premiéra)
28. 09. 2024 – Divadlo Lucie Bílé – Srdeční záležitost
05. 10. 2023 – Národní divadlo moravskoslezské – Oliver!
21. 10. 2023 – Západočeské divadlo v Chebu – Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾
26. 10. 2023 – Hudební divadlo Karlín – Anděl Páně
28. 10. 2023 – Divadlo Hybernia – Zapomeňte na Shakespeara!
28. 10. 2023 – Městské divadlo Brno – The Addams Family
28. 10. 2023 – Městské divadlo Pardubice – Do nebes!
11. 11. 2023 – Těšínské divadlo – Balada pro banditu
25. 11. 2023 – Městské divadlo Brno – Heidi
29. 11. 2023 – Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo „12“) – Interview
02. 12. 2023 – Divadlo J. K. Tyla (Nová scéna) – Jesus Christ Superstar
16. 12. 2023 – Městské divadlo Pardubice – Blázinec boží
17. 12. 2023 – Slezské divadlo Opava – Divotvorný hrnec
01. 02. 2024 – Divadlo Broadway – Troja
24. 02. 2024 – Divadlo J. K. Tyla (Malá scéna) – Company
29. 02. 2024 – Národní divadlo moravskoslezské – Chicago
12. 04. 2024 – Moravské divadlo Olomouc – Sugar
20. 04. 2024 – Městské divadlo Brno – BASTARD
08. 06. 2024 – Městské divadlo Kladno – Šumař na střeše
13. 06. 2024 – Národní divadlo moravskoslezské – Kinky Boots
Léto 2024 – Divadlo J. K. Tyla (Letní amfiteátr Lochotín) – Dracula

*Stav k 26. 08. 2023. Změna vyhrazena.