Muzikál o Ludvíku II. v blízkosti jeho pohádkového zámku

Příští měsíc bude v Německu uveden muzikál o králi Ludvíku II. Bavorském, který se proslavil zejména výstavbou slavného pohádkového zámku Neuschwanstein, v jehož blízkosti bude dílo uváděno.

Ludvík II. Bavorský se nezapsal do historie slavnými politickými či válečnými činy, proslavil se však svou stavitelskou činností. Nejslavnějším dílem, který nechal vládce postavit, je dozajista nádherný zámek Neuschwanstein. Ten okouzlil i samotného Walta Disneyho, který se jím nechal inspirovat při práci na zámku Šípkové Růženky pro stejnojmennou pohádku. Tento zámek se stal také jednou z hlavních dominant prvního Disneylandu a je ostatně znám i ze samotného Walt Disney loga.

Zámek Neuschwanstein

V blízkosti zámku Neuschwanstein se nachází městečko Füssen, kde bude od srpna do listopadu letošního roku uváděn muzikál Ludvík2 (Ludwig2 Das Musical) s podtitulem Král je zpátky! Divákům se tak nabízí možnost přímo pohádkového výletu spojeného s návštěvou slavného zámku i muzikálu o králi, který jej nechal zbudovat. Muzikál Ludvig2 diváky přenáší do fascinujícího světa krále Ludvíka II. – vypráví o jeho životě, poznamenaném nenaplněnou láskou k rakouské císařovně Alžbětě, zvané Sissi, jeho snech, válkách i politice, v níž se snažil najít rovnováhu mezi nadějnou fantazií a násilnou realitou. Uváděn je ve Festspielhaus Neuschwanstein, což je jedno z největších hudebních pódií v Evropě, které se nachází přímo na břehu jezera Forggensee, tedy pouhé 4 kilometry vzdušnou čarou od zámku Neuschwanstein. Ten se začal stavět pro bavorského krále Ludvíka II. v roce 1868, do Ludvíkovy smrti však nestihl být dokončen. Jedna z teorií spekulující o důvodu stavby říká, že zámek měl být kulisou pro jednu z oper Richarda Wagnera, jehož velkým obdivovatelem Ludvík II. byl. Stejně tak byl jeho štědrým mecenášem a nebýt Ludvíka, řada Wagnerových děl by možná nikdy nevznikla. Své milované Bavorsko chtěl Ludvík II. proměnit v chrám umění, avšak královské zámky, které nechal postavit, nebyly v době svého vzniku pro bavorský stát potřebné a představovaly pro něj spíše velkou finanční zátěž. Po Ludvíkově smrti v roce 1886 u Starnberského jezera, která je dodnes obestřena záhadou, byla tato sídla brzy zpřístupněna veřejnosti a dnes jsou nejvýnosnějšími turistickými atrakcemi v Bavorsku.

Premiéra muzikálu Ludvík2 se konala již roku 2005, poté však bylo dílo ještě několikrát přepracováno. Jeho autory jsou Rolf Rettberg, Christopher Franke, Nic Raine a Konstantin Wecker. Přepracovaná verze byla střídavě uváděna ve Füssenu a v Kemptenu a od roku 2016 se hraje takřka nepřetržitě ve zmíněném Festspielhaus Neuschwanstein. Od premiéry se v hlavních rolích tohoto díla vystřídaly velké hvězdy evropského muzikálu – jako je například Jan Ammann, Uwe Kröger nebo Pia Douwes.