Liza Minnelli: předurčena k filmové slávě

Legendární americká herečka a zpěvačka Liza Minnelli je proslulá zejména rolí kabaretní zpěvačky Sally Bowles, kterou ztvárnila ve filmové verzi muzikálu Kabaret v roce 1972 a vyhrála za svůj výkon Oscara. Za připomenutí stojí ale také pohnuté životní osudy této hvězdy, která se v prostředí hollywoodských filmů pohybovala odmalička.

Liza Minnelli se narodila v Hollywoodu v roce 1946, jejím otcem byl legendární filmový režisér Vincente Minnelli a matkou herecká hvězda Judy Garland. Filmové prostředí ji od dětství formovalo, vyrůstala ve studiích slavné filmové společnosti MGM, pro kterou oba její rodiče pracovali. Sama na filmovém plátně debutovala v necelých třech letech ve filmu In The Good Old Summertime, který otec režíroval a ve kterém hrála i její matka. Když jí bylo pět, rodiče se rozvedli a dělili se o její výchovu. Liza tak pendlovala mezi Hollywoodem a různými místy po světě, kam její matka odjížděla na turné.

V šestnácti letech se rozhodla osamostatnit a vydala se do New Yorku. Krátce studovala nejen konzervatoř, ale i pařížskou Sorbonnu. V sedmnácti v New Yorku debutovala a v devatenácti letech dostala jako nejmladší herečka a zpěvačka v historii Broadwaye prestižní divadelní cenu Tony za účinkování v muzikálu Flora The Red Menace. Sólový recitál ve Washingtonu v roce 1965 odstartoval její dechberoucí kariéru, která je lemována nejen nejprestižnějšími světovými cenami, ale i stovkami účinkování v klubech, divadelních a koncertních sálech, hotelech a kasinech.

Při zkouškách muzikálu Flora The Red Menace se potkala s hudebním skladatelem Johnem Kanderem a textařem Fredem Ebbem. Jejich spolupráce pak trvala bezmála čtyřicet let a tento autorský tandem, který má na kontě i u nás známé muzikály Kabaret, Chicago či Vražda za oponou (Curtains), obohatil její repertoár jako nikdo jiný. „Zeptat se mě na Lizu Minnelli, to je jako zeptat se dítěte, co si myslí o Vánocích,“ prohlásil krátce před svou smrtí v roce 2004 textař Fred Ebb.

Liza Minnelli se od počátku 80. let potýká se závislostí na alkoholu a utišujících prášcích – a několikrát se těchto závislostí snažila zbavit na prestižních odvykacích klinikách. Na sklonku minulého století začala mít další zdravotní a psychické problémy. Trpěla bolestmi páteře, podrobila se operaci kyčelních kloubů, výrazně přibrala, nemohla mluvit a nějaký čas byla po zánětu mozkových blan dokonce odkázána na invalidní vozík. Začalo to vypadat, že s její kariérou je definitivní konec. Přesto se ale nevzdala, začala na sobě pracovat a v roce 2002 vyrazila na světové turné.

Liza Minnelli svou matku Judy Garland sice milovala, ale současně se jí bála: nikdy netušila, co zase udělá. Judy Garland byla totiž závislá nejen na prášcích a alkoholu, ale stejnou měrou i na potlesku a na obdivu. Na tom troskotalo i pět jejích manželství a nakonec i celý její život. V roce 1969 ji našli mrtvou v luxusním londýnském hotelu. Příčinou její smrti bylo nadměrné požití prášků – a tentokrát zřejmě nešlo o sebevraždu, ale o nešťastnou náhodu. Když se Judy Garland o sebevraždu pokusila poprvé, byla jedenáctiletá Liza u toho. Nejhorší okamžik zažila Liza Minnelli se svou matkou na jevišti v roce 1964: Judy tak rozčílilo, že má dcera větší úspěch než ona, že ji shodila z pódia.

Během života vystřídala Liza Minnelli řadu partnerů ze světa showbyznysu, mimo jiné herce Petera Sellerse nebo režiséra Martina Scorseseho. Vdala se čtyřikrát, ale děti neměla, několikrát potratila. Dnes je jí čtyřiasedmdesát let a příležitostně stále vystupuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *