Karel Černoch – nedožitých osmdesát

Ve čtvrtek 12. října by oslavil kulaté osmdesáté narozeniny český zpěvák a muzikálový herec Karel Černoch. Do povědomí diváků se zapsal především svým účinkováním v muzikálech Bídníci či Monte Cristo. Na svém kontě má však také množství sólových alb i několik televizních rolí.

Karel Černoch se narodil na pražském Smíchově, kde také strávil dětství. Jeho rodiče se seznámili v Paříži, kde se jeho otec učil výrobě parfémů. Do Československa se vrátili těsně před německou okupací, před níž se jim už nepodařilo prchnout zpět. Po skončení války si Karlův otec otevřel malou parfumérskou firmu. Když přišel únor 1948, byl ale podnik znárodněn a rodina získala nálepku buržoazních vykořisťovatelů. Karel Černoch si původně přál být malířem. Když však v devíti letech dostal svou první kytaru, zcela propadl hudbě. Vždy byl tak trochu rebel, kvůli protirežimním poznámkám ho dokonce vyloučili ze školy a přeřadili na pomocné práce. Pro něj to však paradoxně bylo vítězstvím, protože díky tomu získal místo rekvizitáře v barrandovských filmových studiích. Právě na Barrandově prý Karla Černocha oslovil Jan Werich s tím, že by měl zpívat na jevišti před lidmi. Mladý Karel se toho chytil, začal vystupovat s amatérskými kapelami a odtud již vedla cesta i k profesionální hudební dráze.

V šedesátých letech hrál Karel Černoch s bigbeatovou kapelou Juventus, s níž sklízel úspěchy. Slibně rozjetou kariéru nicméně utnula jeho účast na Bratislavské lyře v roce 1969. Se skladbou Píseň o mé zemi sice soutěž vyhrál, píseň však byla shledána protirežimní a vedla k zákazu jeho umělecké činnosti. Tím jediným, co mu po čase režim dovolil, bylo divadlo. Kvůli zákazu koncertní činnosti se Černoch dostal na jeviště a mohl začít nabírat také první herecké zkušenosti. Několik let strávil v divadle Semafor, kde mimo jiné vystupoval v hudebním pásmu Zuzana v lázni. Zkušenosti z této doby později bezezbytku zúročil na poli muzikálů. V polovině sedmdesátých let jeho pěvecké embargo skončilo a on mohl opět veřejně vystupovat.

Po roce 1989 se Karlu Černochovi otevřely dveře do světa muzikálového divadla.  První velkou příležitost dostal v roce 1992, když byli v Praze poprvé uvedeni slavní Les Misérables, tedy Bídníci. Získal hlavní roli uprchlého trestance Jeana Valjeana a objevil se po boku takových hvězd jako je například Lucie Bílá či Helena Vondráčková. V roce 1994 hrál v muzikálu Jiřího Bareše a Pavla Vrby 451 stupňů Fahrenheita, inspirovaném stejnojmenným dystopickým románem Raye Bradburyho. Později se objevil také v menší roli Augustína Magaldiho v muzikálu Evita. Mnohem výraznější příležitost získal v roce 2000 v novém původním muzikálu Karla Svobody – Monte Cristo. Zde se alternoval s Josefem Zímou v roli Abbé Farii, vězně z pevnosti If. O tři roky později se konala obnovená premiéra dalšího Svobodova muzikálu Dracula, kam byl Karel Černoch obsazen do role Kněze. Kromě toho se v témže roce vrátil do své první velké muzikálové role, když byli v divadle GoJa na pražském Výstavišti znovuuvedeni Bídníci. Na stejné scéně pak přijal o rok později také roli Engineera v muzikálu Miss Saigon.

Karel Černoch jako Abbé Faria

V roce 2004 byl Karel Černoch účastníkem vážné autonehody, kterou se zraněními přežil, ale která stála život jeho mladého muzikálového kolegu Patrika Stoklasu. Černoch to těžce nesl, což se začalo podepisovat na jeho zdraví. Onemocněl rakovinou tlustého střeva, jíž na konci roku 2007 podlehl v pouhých 64 letech.