Dasha slaví 40. narozeniny

Před několika dny, konkrétně 27. června, oslavila kulaté narozeniny jedna z nejlepších českých zpěvaček, muzikálová herečka a naše milá rozhlasová kolegyně Dagmar Sobková, kterou všichni známe spíše pod jménem Dasha.

O tom, že je Dasha, rodačka ze Zlína, jednou z nejlepších českých zpěvaček současnosti, jistě není třeba nikoho přesvědčovat. K hudbě jí to táhlo od dětství. Začínala hrou na klavír a na housle, nakonec u ní však zvítězil zpěv. Vystupovala se sborem a zúčastnila se několika pěveckých soutěží, které jí otevřely dveře k hudební kariéře. Své první sólové album …do peřin vydala už v roce 1997, avšak ve skutečnosti prý původně neplánovala stát se profesionální zpěvačkou. Chtěla studovat cestovní ruch a jazyky, na poslední chvíli si však podala přihlášku také na konzervatoř, kam byla přijata.

První profesní zkušenosti začala získávat díky své profesorce zpěvu Lídě Nopové, která jí zprostředkovala nabídku vystupovat s Karlem Gottem jako jeho vokalistka. První turné s ním absolvovala v roce 1998 a poté jejich spolupráce pokračovala dalších jednadvacet let, přičemž na koncertech dostávala i sólové příležitosti. Díky této spolupráci vystoupila Dasha po mistrově boku na koncertech například také v německy mluvících evropských zemích, v newyorské Carnegie Hall, ve Velkém sále moskevského Kremlu či v Čajkovského síni moskevské filharmonie. Karel Gott Dashu označoval jako „nejmodernější“ tuzemskou zpěvačku a prohlašoval, že je talentem, který se rodí jednou za sto let. V roce 2005 odjela Dasha díky získanému stipendiu studovat zpěv na prestižní školu Berklee College of Music v americkém Bostonu, kterou ale kvůli tuzemským pracovním nabídkám později přerušila.

Dasha jako Máří Magdalena, za níž získala Thálii, s Kamilem Střihavkou coby Ježíšem – Jesus Christ Superstar, HdK

Cestu na muzikálové jeviště Dashe v sedmnácti letech otevřela Ofélie v muzikálu Janka Ledeckého Hamlet z roku 1999. Čtyři roky nato následovala Mia v dalším Ledeckého díle, a sice Galileovi. Následovala více než desítka dalších postav na nejrůznějších scénách v Praze i mimo ni. V našem hlavním měste šlo například o Rebeku v posledním muzikálu Karla Svobody Golem či Angeliku ve stejnojmenném díle Michala Davida, v plzeňském Divadle J. K. Tyla Dasha excelovala v komediálních rolích Jezerní dámy v muzikálu Monty Python‘s Spamalot či vědmy Ody Mae ve slavném Duchovi, v ostravském Národním divadle moravskoslezském se pak divákům představí v novince Harpagon je lakomec?. Opakovaně Dasha spolupracovala s pražským Hudebním divadlem Karlín. V muzikálu Carmen Franka Wildhorna ztvárnila hned dvě role – titulní postavu Carmen i vedlejší ženskou roli Katariny. Dále pak Aidu ve stejnojmenném muzikálu Eltona Johna a Tima Rice, Maří Magdalenu v rockové opeře Jesus Christ Superstar, za kterou si v roce 2010 dokonce odnesla Cenu Thálie, a hlavní ženskou postavu v dalším Wildhornově muzikálu Bonnie & Clyde.

Dasha (Bonnie Parkerová) & Václav Noid Bárta (Clyde Barrow) – Bonnie & Clyde, HdK

Dnes Dasha vystupuje s vlastními koncerty i jako sólistka Moondance Orchestra Martina Kumžáka, vydala také několik sólových alb – zatím poslední nese název Symphony a Dasha na něj natočila například i muzikálovou píseň Symbol žen z už zmiňované Carmen. Kromě toho je Dasha už řadu let naší kolegyní na vlnách Českého rozhlasu Dvojka, kde s kolegou Janem Smigmatorem připravuje a uvádí Klub Evergreen, který se věnuje nestárnoucí populární hudbě. Zároveň dlouhodobě spolupracuje jako zpěvačka i s Muzikál Expresem, pro který už nazpívala řadu muzikálových písní.