Cliff Richard ve světě muzikálu

Cliff Richard, který letos oslaví již jednaosmdesáté narozeniny, není v našem povědomí příliš známý, avšak za svou dlouholetou kariéru celosvětově prodal přes 250 miliónů desek a jen v rodné Británii bezmála 22 miliónů singlů. V zemi Albionu je po Beatles a Elvisovi Presleym dokonce třetím nejprodávanějším umělcem všech dob.

Jeden z nejvšestrannějších britských zpěváků Cliff Richard začátkem 60. let soupeřil v Anglii o popularitu s Elvisem Presleyem. Cliff Elvisovi doma konkuroval ve druhé polovině 50. let natolik, že byl považován za zvrhlíka, který kazí mládež. Cliff byl však spíše dobře vypadajícím a tančícím klukem odvedle než zvrhlíkem. Cliffománie byla ale na světě a stalo se něco, co ostrovní Evropa do té doby nezažila.

V roce 1968 se svým velkým hitem Congratulations získal druhé místo na Velké ceně Eurovize pořádané v londýnské Royal Albert Hall. U nás tuto píseň proslavil Václav Neckář, který ji nazpíval s českým textem Ivo Fischera Jak se tak dívám. Díky téhle písni se tuzemští posluchači vlastně seznámili i s Cliffem Richardem. Od královny Alžběty II. byl Cliff Richard povýšen do šlechtického stavu. V roce 1980 mu udělila Řád britského impéria a o patnáct let později ho jako prvního britského zpěváka populární hudby pasovala na rytíře. Zpěvák byl mimo jiné jedním z témat, na kterém se královna Alžběta II. shodla s princeznou Dianou. Cliff dělal několikrát Dianě společnost při lyžování v Rakousku a Diana ho dokonce často zvala, aby jejím synům Williamovi a Harrymu přišel zazpívat před spaním.

Odborná kritika a fanoušci populární hudby na Cliffu Richardovi obdivují nejen jeho elán a vytrvalost, ale i velkou pestrost jeho repertoáru. S vkusem a elegancí sobě vlastní během svého života nazpíval na sto svých alb rokenrol, rock, disco, střední proud, soul, country, swing i vánoční písně. A pochopitelně nezapomněl ani na muzikál. Nejvíce se do jeho světa zapsal na jaře a na podzim roku 1986. Dne 9. dubna tohoto roku se v londýnském divadle Dominion Theatre konala světová premiéra muzikálu Time z autorské dílny anglického skladatele, hráče na bicí, producenta a vůdčí osobnosti rokenrolové skupiny Dave Clark Five, Davea Clarka. Zmíněná kapela se v roce 1964 stala první britskou kapelou, která se po Beatles prosadila v USA. A taky se stejně jako Beatles v roce 1970 rozpadla. Londýnská premiéra multimediálního muzikálu Time byla očekávána s velkým napětím, protože muzikál sliboval do té doby nevídané technické efekty a jeho tvůrci nechali na dvoualbum s písněmi z muzikálu nazpívat skladby nejen Cliffem Richardem, ale také Dionne Warwick, Julianem Lennonem a Freddie Mercurym. Cliff Richard si v muzikálu Time, který se v Londýně hrál po dva roky, zahrál hlavní roli rockové hvězdy Chrise Wildera. Po roce uvádění muzikálu v Londýně Richarda v hlavní roli nahradil známý americký zpěvák a herec David Cassidy.

Cliff Richard s Freddiem Mercurym, který se objevil jako speciální host při charitativní repríze muzikálu Time 14. dubna 1988 v divadle Dominion Theatre.

Nečekaným a jak se nakonec ukázalo, skutečně velkým konkurentem (nejen) muzikálu Time se na londýnském West Endu roku 1986 stal jeden z nejúspěšnějších muzikálů všech dob Fantom opery z pera Andrew Lloyd Webbera. Lloyd Webberova rodina jako většina Británie Cliffa Richarda milovala, a tak když se muzikálový mág rozhodoval, komu svěří nazpívání svého milostného duetu All I Ask Of You z tohoto muzikálu, padla volba jednoznačně na Richarda. Ženský part pak pochopitelně připadl tehdejší manželce a múze Andrewa Lloyda Webbera, sopranistce Sáře Brightmanové.

Souvislost s muzikálovým světem a Cliffem Richardem má také skutečnost, že vlastním jménem se zpěvák jmenuje Harry Rodgers Webb a jméno, pod kterým se proslavil, je pouze pseudonymem. Příjmení si prý Cliff Richard dal podle svého oblíbeného rokenrolového zpěváka a klavíristy Little Richarda. A traduje se, že křestní jméno Cliff si zvolil podle hlavní mužské postavy jménem Heatcliff z jeho oblíbeného romantického románu Emily Brontëové Na větrné hůrce (Wuthering Heights). Tento román Cliffa Richarda ovlivnil na celý život a dokonce snil o tom, že by si postavu Heatcliffa někdy rád zahrál na jevišti nebo na filmovém plátně. A tento sen si Cliff Richard v první polovině 90. let minulého století rozhodl splnit. Tak vznikl muzikál Heatcliff, jehož předprodeje všude, kde byl uváděn – od Birminghamu, přes Edinburg a Manchaster až po Londýn – lámaly všechny tehdy možné rekordy. Cliff Richard žádal, aby mu muzikál Heathcliff napsali na tělo jeho dávní přátelé z mládí – australský skladatel a producent John Farrar a britský muzikálový textař a libretista Tim Rice. Ten tím porušil jedno ze svých životních předsevzetí, a sice že se muzikály nemají psát na tělo konkrétním hvězdám, ale pro postavy příběhu. Když přijal nabídku na muzikál Heathcliff, netušil, že si zadělává na bezesné noci, byť román Na větrné hůrce miluje. Cliff Richard totiž nikdy nebyl – na rozdíl od cikánského chlapce a sprostého nádeníka Heathcliffa – krutý, nelítostný, temný a mstivý. To Tima Rice svazovalo a odvádělo ho od samé podstaty tohoto krásného příběhu. Uvádění muzikálu tedy skončilo ne proto, že by nebyl úspěšný, ale proto, že Cliff Richard už v něm nechtěl hrát hlavní roli.

Cliff Richard jako Heathcliff ve stejnojmenném muzikálu

Jedinou zemí, kde se Cliffovi Richardovi nepodařilo dodnes uspět, jsou Spojené státy americké i přesto, že se ho tam snažila prosadit tamní velká hvězda, Richardova celoživotní kamarádka, vnučka nositele Nobelovy ceny za fyziku, v Anglii narozená australská zpěvačka a herečka Olivia Newton-John. Cliffovi se totiž podařilo Olivii skvěle rozjet kariéru ve Velké Británii, a proto ji požádal, aby s ním nazpívala pět duetů, které měly muzikál Heathcliff propagovat.