Chita Rivera slaví 90

Letos, 23. ledna, oslavila neuvěřitelné devadesáté narozeniny americká muzikálová legenda Chita Rivera. Tato uznávaná (nejen) broadwayská hvězda získala za svůj život řadu nejprestižnějších divadelních cen a byla součástí nejedné slavné originální broadwayské produkce.

Broadwayská legenda Chita Rivera, vlastním jménem Dolores Conchita Figueroa del Rivero, se narodila ve Washingtonu do rodiny úřednice a saxofonisty a klarinetisty Orchestru námořnictva Spojených států. Její otec byl původem z Portorika, zatímco matka měla skotské a italské kořeny. Když bylo Ritě pouhých sedm let, její otec zemřel a matka se musela o děti postarat sama. Rozhodla se tedy přijmout místo v Pentagonu a kvůli tomu se i přestěhovat do Virginie. V roce 1944 nechala matka svou dceru zapsat do baletní školy, díky čemuž dostala Chita o několik let později možnost přestěhovat se do New Yorku. Uspěla zde totiž v konkurzu do jedné z nejprestižnějších amerických tanečních škol a mohla se tak vzdělávat v tanci a baletu pod vedením těch nejlepších.

Chitina hvězdná kariéra však odstartovala víceméně náhodou. V roce 1951 doprovázela přítelkyni na konkurz do muzikálu Call Me Madam, kýženou roli však nakonec získala ona sama. Následovaly další role v broadwayských produkcích muzikálů Guys and Dolls nebo Can-Can. Skutečný zlom však nastal v roce 1957, kdy byla Chita Rivera obsazena do role ohnivé Anity v muzikálu West Side Story. V originálním broadwayském nastudování tohoto legendárního muzikálu si Chita Rivera získala publikum především svým temperamentním projevem, pohybovým nadáním i zpěvem, a to především v písni America.

Tři roky po West Side Story získala Chita Rivera svou první nominaci na cenu Tony za ztvárnění Rose Grantové v rock’n’rollovém muzikálu Bye Bye Birdie. V následujících letech vystupovala v rámci turné nejrůznějších muzikálů, hrála v několika televizních show a objevila se také v roli Nickie ve slavné filmové adaptaci muzikálu Sweet Charity (Sladká Charity). Kromě toho v jejím hereckém a pěveckém umění našly zalíbení i rozhlasové stanice. Roku 1975 se představila v roli Velmy Kellyové v originální produkci slavného muzikálu Chicago, kde zazářila po boku legendární Gwen Verdon a za svůj výkon byla nominována na prestižní cenu Tony. Nominaci na tuto cenu proměnila ale až roku 1984, kdy zvítězila v kategorii Nejlepší ženský výkon v hlavní roli. Jednalo se o roli Anny v muzikálu The Rink, v němž účinkovala po boku neméně slavné Lizy Minnelli.

Liza Minnelli & Chita Rivera, The Rink 1984

V polovině 80. let její kariéru ohrozila vážná dopravní nehoda, z níž si odnesla na dvanáctkrát zlomenou levou nohu. Po absolvování náročné rekonvalescence se ale opět vrátila na prkna, která znamenají svět. Velkou příležitostí se posléze pro Chitu Riveru stala role filmové hvězdy Aurory v muzikálu Johna Kandera a Freda Ebba Kiss of the Spider Woman (Polibek pavoučí ženy), za kterou získala svou druhou cenu Tony.

Na Broadway se Chita i v pokročilém věku ještě několikrát vrátila i v tomto miléniu. Hrála například v muzikálech Nine a The Visit – v obou případech za svůj výkon opět získala nominaci na cenu Tony. V roce 2018 pak obdržela tuto cenu ve speciální kategorii za Celoživotní mistrovství v oblasti divadla. V následujícím roce ji noviny New York Times označily za jednu z nejzářivějších hvězd Broadwaye všech dob.