Český muzikál Malý princ vyšel na CD

V minulém roce odvysílal Český rozhlas v období vánočních svátků nový rozhlasový muzikál Malý princ. Nyní ho tvůrci přináší posluchačům také na novém dvojalbu. Chtějí tak kromě jiného oslavit letošní 120. výročí narození velkého snílka, spisovatele Saint-Exupéryho.

Slavný příběh Antoina de Saint-Exupéryho i jeho Malého prince dojímá celý svět už po desítky let: Malý princ (Le Petit Prince) je jednou z 50 nejprodávanějších knih všech dob. Byl zpracován v několika filmových adaptacích, dvou operách a jednom animovaném seriálu. V roce 1974 byl dokonce na jeho motivy natočen stejnojmenný americký filmový muzikál skladatele Fredericka Loeweho a textaře a libretisty Alana Jaye Lernera.

Kdo jsou ale tvůrci tuzemské muzikálové verze? Hudební skladatel Daniel Barták, textař Richard Bergman a scenárista Vít Pokorný. Ten se svěřil: Z většiny zpracování Malého prince mám deprimující pocit, a to jsem chtěl úplně otočit. Naším záměrem bylo interpretovat podstatu Malého prince tak, aby z příběhu byla cítit radost, upřímnost a láska k životu. Ostatně láska je osou každého dobrého příběhu a Malý princ dostává tímto muzikálovým zpracováním zcela nový rozměr. Rozměr plný naděje, která nehasne, stejně jako princova hvězda.“

Muzikálová verze sleduje cestu dvou hlavních hrdinů za neodvratným naplněním jejich osudů. Ilustruje tuto cestu neobvykle barevnými a optimisticky laděnými výlety do dříve neztvárněných hudebních směrů. Díky hudbě, hercům a zpěvákům se přeneseme do světa fantazie, poznáme podivné planety i jejich ještě podivnější obyvatele. Planetu Zemi reprezentuje nejen poušť, ale také kantýna korsického letiště, odkud Exupéry startoval ke své poslední misi.

Jeden z autorů nové muzikálové verze, textař Richard Bergman, se vyznal: „Příběh o malém princi je pro mě bible ve tvaru srdce. Je ikonou mého já, zároveň i krásnou a živou předlohou pro moji existenci na tomto světě. Žiju na překrásné modré planetě, a přesto každou noc hledím na noční nebe a hledám tu nejzářivější hvězdu. Planetku malého prince.“