Muzikál pro královnu

Anglická královna Alžběta II. před několika dny oslavila své 95. narozeniny. Připomeňme si při této příležitosti, jaký muzikálový dárek dostala před lety ke svým narozeninám od největší britské legendy hudebního divadla Andrew Lloyd Webbera.

Je dobře známo, že britská panovnice miluje divadlo, a tak jedním z dárků, které za svůj život obdržela, byl dokonce vlastní muzikál. Stalo se tak roku 1986 při příležitosti královniných 60. narozenin. Slavná tvůrčí dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim Rice, kteří se již společně podíleli například na muzikálech Jesus Christ Superstar či Evita, pro Alžbětu II. tehdy na objednávku prince Edwarda vytvořila speciální krátký mini-muzikál s názvem Cricket. Režisérem tohoto zvláštního počinu se stal muž s neméně zvučným jménem, a sice Trevor Nunn, který režíroval například slavné Kočky. V hlavních rolích se v zde představil Ian Charleson, Sarah Payne, John Savident a na krátký výstup se objevil dokonce sám nejmladší královnin syn – princ Edward.

Muzikál Cricket byl pro královnu sehrán roku 1986 na hradě Windsor a poté ještě dvakrát téhož roku v rámci soukromých představení. Od té doby již vícekrát nespatřil světlo světa – zajímavé je, že se také jednalo o poslední velkou Riceovu a Lloyd Webberovu spolupráci. Přestože nikdy nedošlo k veřejnému uvedení tohoto půlhodinového muzikálu, mohou příznivci hudebního divadla znát některé z jeho částí. Pár melodií z muzikálu Cricket totiž později Lloyd Webber přepracoval do muzikálu Aspects of Love a finální číslo One Hot Afternoon se později stalo jednou z nejslavnějších Lloyd Webberových muzikálových písní – a sice skladbou As If We Never Said Goodbye z muzikálu Sunset Boulevard.