10 let od úmrtí Arthura Laurentse

Přesně před deseti lety, tedy 5. května 2011, zemřel v New Yorku ve věku 93 let jeden z tvůrců přelomového muzikálu West Side Story z roku 1957, libretista Arthur Laurents.

Laurents začínal po ukončení studií na konci 30. let psaním rozhlasových skečů a během 2. světové války začal tvořit scénáře pro armádní tréninkové filmy a spoty – není proto divu, že po jejím skončení začal pracovat jako scénárista v Hollywoodu. Vedle toho ale psal i divadelní hry a muzikálová libreta. Z jeho pera tak v následujících letech vzešly kromě West Side Story také muzikály Gypsy, Anyone Can Whistle nebo Do I Hear a Waltz?. V průběhu dalších desetiletí Laurents začal také režírovat, mimo jiné například hru I Can Get It For You Wholesale, která pomohla proslavit Barbru Streisand, své ne dvakrát úspěšné dílo Anyone Can Whistle nebo světovou premiéru slavné La Cage aux Folles, u nás známé pod názvem Klece bláznů.

Laurentsovým nejslavnějším dílem však zůstalo legendární West Side Story. Pozoruhodné je, že broadwayskou inscenaci tohoto muzikálu v roce 2009 ještě ve svých více než devadesáti letech režíroval. Portoričtí Žraloci ve zpěvu i v některých dialozích poprvé zazněli ve španělštině a newyorští domorodí Tryskáči ztratili charakter roztomilých rváčů a Laurenc z nich vytvořil fanatické a bezcitné vrahy.