Muzeum Broadwaye

V polovině listopadu loňského roku bylo otevřeno Muzeum Broadwaye, první muzeum věnované historii hudebního divadla a této světově proslulé kolébce muzikálového žánru.

Počátky hudební divadla sahají v Americe zhruba tři sta let do historie, během niž docházelo k vývoji skutečného muzikálového žánru. Za první opravdový muzikál je však považován až titul Show Boat (Loď komediantů) skladatele Jeroma Kerna a libretisty a textaře Oscara Hammersteina II. Premiéru měl v produkci legendárního Florenze Ziegfelda na scéně divadla nesoucího Ziegfeldovo jméno v prosinci 1927. Ač se na vzniku fenoménu muzikál podílely také evropské kulturní a umělecké vlivy, je v zásadě dítětem Ameriky. Je tak s podivem, že bylo podobné muzeum otevřeno až v loňském roce.

Název Broadway označuje jednu z nejstarších hlavních ulic ve městě postaveném na ostrově Manhattan, tedy New Yorku. Tento bulvár, který jako jedna z mála ulic ve městě nedodržuje přísný pravoúhlý systém newyorských veřejných komunikací, vznikl na místě původní indiánské stezky Wickquasgeck, která vedla hustým porostem ostrova Manhattan a kroutila se močály a skalinami podél celého ostrova. Dnes si však u slova Broadway spíše vybavíme divadelní oblast, která se právě kolem broadwayské ulice rozprostírá, konkrétně u náměstí Times Square mezi 42. a 53. ulicí. Někdy se také můžeme setkat s přezdívkou muzikálové Broadwaye, která zní Velká bílá ulice (The Great White Way). Za zmínku stojí také to, že téměř jednu míli dlouhý úsek této ulice byl v roce 1880 jako vůbec první třída ve Spojených státech amerických osvětlen obloukovými lampami Charlese F. Brushe.

Muzeum Broadwaye (The Museum of Broadway) se nachází na drese 145 W 45th Street kousek od náměstí Times Square, přímo naproti divadlu Lyceum. Interaktivní a víceúrovňové muzeum se rozkládá celkem ve třech patrech a věnuje se celé historii této divadelní čtvrti. Na 2400 m2 v něm najdete předměty z pěti stovek produkcí, které zde byly uváděny již od roku 1700, ať už se jedná o originální kostýmy, rekvizity, muzikálové plakáty či fotografie největších muzikálových hvězd. Zároveň se můžete zapojit také do přípravy nového muzikálu. Máte-li tedy rádi muzikály, určitě si Muzeum Broadwaye při návštěvě New Yorku nenechte ujít.

Foto: Darren Cox