Plodný klasik amerického muzikálu – Jule Styne

Na Silvestra uplynulo sto patnáct let od narození úspěšného amerického skladatele Jule Styna – autora muzikálů Gypsy, Funny Girl nebo Sugar.

Jule Styne se narodil v Londýně do rodiny ukrajinských Židů, kteří ze své vlasti emigrovali před násilím carského Ruska. V osmi letech se s rodinou přestěhoval do amerického Chicaga, kde začal navštěvovat hodiny klavíru – a právě tehdy se projevil jeho vrozený hudební talent.

Styne nejprve spolupracoval s mnoha orchestry a psal písně pro hollywoodské filmy – deset z nich bylo také nominováno na Oscara. V roce 1947 napsal hudbu ke svému prvnímu broadwayskému muzikálu s názvem High Button Shoes, který však neměl příliš velký ohlas. Zato další tituly byly úspěšnější – Gentlemen Prefer Blondes (Páni mají radši blondýnky), Bells Are Ringing, Gypsy, Do Re Mi a další. U nás asi nejúspěšnějším Stynovým dílem se stal muzikál Sugar (Někdo to rád horké) podle stejnojmenného filmu Billyho Wildera z roku 1959. Často uváděná je u nás v posledních letech i Funny Girl, kterou proslavila především její první představitelka Barbra Streisand.