Pal Joey: První záporný hrdina

V pátek 25. prosince uplynulo 80 let od světové broadwayské premiéry slavného titulu z pera Richarda Rodgerse a Lorenze Harta Pal Joey, který se proslavil záporným hlavním hrdinou.

Muzikál Pal Joey (Přítel Joey) ze 40. let minulého století je mimo jiné známý také tím, že jeho hlavním hrdinou je padouch, a sice druhořadý varietní zpěvák Joey Evans, který se snaží dostat do lepší společnosti díky přízni vdané ženy, ač je jí nevěrný s jinou. Při své premiéře v roce 1940 způsobil tento muzikál na Broadwayi skutečný šok, zároveň se ale nesmazatelně zapsal do dějin hudebního divadla. Kromě svého námětu také tím, že se jednalo o broadwayský debut slavné legendy Gena Kellyho.

Pal Joey vydržel na repertoáru divadla Ethel Barrymore Theatre zhruba rok. V průběhu následujícíh dekád se na Broadway pravidelně vždy jednou za desetiletí vracel v 50., 60. a 70. letech. Poté však nastala dlouhá pauza a další příležitost představit se divákům dostal Joey Evans až roku 2008 v uvedení, které bylo nominováno na cenu Tony za Nejlepší revival muzikálu.

Zajímavé je, že produkce z 50. letech se dočkala mnohem většího ohlasu než původní uvedení muzikálu. V rámci cen Donaldson Awards (které fungovaly od poloviny 40. do poloviny 50. let – tedy v době, kdy ceny Tony, jež jsou dnes nejprestižnějším broadwayským divadelním oceněním, byly teprve teprve takříkajíc „v plenkách“) vyhrál revival z roku 1952 v 11 z celkových 16 kategorií této ceny.

Roku 1957 vznikl podle muzikálu také stejnojmenný film, který se setkal s ohromným úspěchem, zejména díky skvostnému obsazení naprostých legend stříbrného plátna i hudebního průmyslu Rity Hayworth, Franka Sinatry a Kim Novak.

Nejslavnější píseň z muzikálu Pal Joey – Bewitched, Bothered and Bewildered byla dokonce zařazena do kánonu Great American Songbook, tedy na seznam významných amerických písní první poloviny 20. století. Není proto divu, že tuto píseň nazpívala řada slavných umělců od Doris Day, Billa Snydera až po Roda Stewarta a Cher.