30 let od smrti Rexe Harrisona

Letos 2. června uplynulo 30 let od smrti britského herce Rexe Harrisona. Během svého dlouhého života ztvárnil desítky divadelních a filmových rolí, muzikálovým divákům se ale do paměti nejvíce zapsal jako samolibý profesor Higgins v My Fair Lady.

Rex Harrison se narodil 5. března 1908 v anglickém Lancashiru v rodině obchodníka s bavlnou. Na jevišti se poprvé objevil už v roce 1924 v Liverpoolu, o dvanáct let později získal svou první roli na West Endu v komedii Francouzsky bez slz (French without Tears). Jednalo se zároveň o přelomovou inscenaci, protože svým výkonem se zařadil mezi přední britské komediální herce. Kariéru mu však přerušila druhá světová válka, během níž nastoupil ke královskému letectvu.

Po návratu na jeviště hrál v Londýně i New Yorku a jeho repertoár byl nesmírně pestrý. Za roli Jindřicha VIII. v dramatu Tisíc dní s Annou (Anne of the Thousand Days) obdržel svou první cenu Tony, druhou získal za ztvárnění profesora Henryho Higginse v muzikálu My Fair Lady, kde po jeho boku zářila Julia Andrewsová. Harrison však byl hvězdou inscenace, byť v předvečer první předpremiéry odmítl vystoupit – údajně se bál zpívat s velkým divadelním orchestrem, na nějž nebyl z činoher zvyklý. V pozdějších letech se Harrison zapsal do povědomí diváků hlavně díky svým rolím v hrách G. B. Shawa.

Rex Harrison ale nehrál pouze divadlo, objevil se také v celé řadě filmů. První zkušenost před kamerou získal už v roce 1930, avšak více filmovat začal až na přelomu 30. a 40. let. V roce 1964 znovu zazářil jako profesor Henry Higgins ve filmové adaptaci muzikálu My Fair Lady a za svůj výkon získal Oscara. V Harrisonově filmografii jsou ale i vážnější role – hrál například Julia Caesara ve velkofilmu Kleopatra či papeže Julia II. ve snímku Ve službách papeže (The Agony and the Ecstasy).

Harrison vedl také poměrně bouřlivý osobní život. Byl celkem šestkrát ženatý, přičemž čtyři z jeho manželství skončila rozvodem. Většina z jeho manželek byly herečky, které obvykle opustil kvůli jiné herečce. Své poslední manželství Harrison uzavřel v roce 1978 s Mercií Tinkerovou, s níž posléze vydržel až do června 1990, kdy ve svých dvaaosmdesáti letech zemřel.