Oblíbený muzikál Waitress končí kvůli koronaviru bez derniéry

První produkcí, která oznámila, že se po znovuotevření londýnských divadel již nevrátí na jeviště, a stala se tudíž první divadelní obětí současného uzavření westendských scén, je muzikál Waitress.

Premiéru měl v dubnu 2016 na Broadwayi, kam se přesunul po zkušebním uvádění v American Repertory Theater v massachusettské Cambridgi. Vychází ze stejnojmenné filmové předlohy z roku 2007 a zajímavé je, že za muzikálem stojí čistě ženský tvůrčí tým – ať už se jedná o režii, scénář, hudbu a texty, či původní filmovou předlohu. Písně k muzikálu vytvořila známá americká skladatelka, textařka a zpěvačka Sara Bareilles, která má na svém kontě už přes 9 milionů prodaných alb a je držitelkou prestižní hudební ceny Grammy, na niž byla za svou kariéru celkem osmkrát nominována. Za muzikál Waitress obdržela také nominaci na cenu TONY. Celkem získal muzikál čtyři nominace na toto ocenění, včetně kategorie Nejlepší muzikál, a šest nominací na ocenění Drama Desk Award, z nichž jednu proměnil. Londýnská produkce muzikálu je momentálně nominována také na dvě prestižní britské ceny Laurence Olivier Awards, včetně kategorie Nejlepší muzikál.

Britská premiéra proběhla v únoru 2019 a v hlavní roli Jenny se poprvé v Británii představila Katharine McPhee, hlavní hvězda amerického seriálu z muzikálového prostředí Smash, která v roli Jenny debutovala už na Broadwayi. Později ji nahradila vycházející westendská hvězda Lucie Jones, která za svůj výkon obdržela ocenění za nejlepší převzetí role v sezóně. V rámci londýnského uvádění se na limitovaný počet představení objevila také samotná Sara Bareilles, která si zde spolu se svým jevištním partnerem zopakovala své krátké broadwayské působení. Jejich účinkování však bylo přerušeno uzavřením divadel ve spojitosti s pandemií koronaviru. Muzikál se měl uvádět do 7. července 2020, koncem března však producenti oznámili, že s ohledem na momentální situaci se Waitress do divadla Adelphi již nevrátí a londýnská produkce tak končí. Poslední představení se tím pádem odehrálo 14. března bez možnosti příznivců muzikálu či samotných londýnských představitelů ústřední dvojice se s dílem rozloučit.

Momentálně je ohroženo i britské turné muzikálu, které mělo začít letos v listopadu v Dublinu a svou cestu po Irsku a Spojeném království zakončit v dubnu 2021. Odložena byla také produkce muzikálu v Nizozemí, kde se měla Waitress poprvé představit v rámci turné již v září letošního roku v hlavní roli s Willemijn Verkaik. Tu znají především diváci se zájem o německou scénu či příznivci muzikálu Wicked, v němž ztvárnila hlavní roli Elphaby.

One thought on “Oblíbený muzikál Waitress končí kvůli koronaviru bez derniéry

Comments are closed.