Rok 2020 v českých divadlech

Pandemie covidu-19 v uplynulém roce zásadně ovlivnila život nás všech, včetně chodu kultury a celého muzikálového světa. Velká divadelní centra jako Broadway nebo West End jsou od počátku pandemie na jaře loňského roku uzavřena. Divadla u nás hrála alespoň několik letních měsíců a na počátku podzimu, než jejich provoz zamezila takzvaná druhá vlna.

Kvůli pandemii koronaviru jsme se v loňském roce nedočkali například plánovaných premiér muzikálů Funny Girl ve Slezském divadle Opava, Pretty Woman v Městském divadle Brno, My Fair Lady v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, Rebelové v Hudebním divadle Karlín, Kouř v Divadle Na Fidlovačce, Robinson Crusoe v Divadle Na Maninách nebo Jesus Christ Superstar ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Řada z nich byla odložena na neurčito.

Které premiéry se ale v uplynulém roce odehrát stihly? Měsícem s největším počtem muzikálových premiér se stal únor. Už 6. února měl v Ostravě premiéru legendární muzikál skladatele Leonarda Bernsteina West Side Story. Tamní Národní divadlo moravskoslezské jej uvedlo v nastudování režiséra a ředitele divadla Jiřího Nekvasila. V hlavních rolích alternují Martina Vlčková a Marianna Polyáková jako Maria a Tomáš Savka, Marco Salvadori a Patrik Vyskočil jako Tony.

Marco Salvadori (Tony) & Marianna Polyáková (Maria)

Zhruba o týden později, 15. února, se v jediný den uskutečnily hned tři muzikálové premiéry. V Městském divadle Brno uvedli dlouho očekávaný třetí díl volné trilogie hudebního skladatele Zdenka Merty a libretisty a režiséra Stanislava Moši „Osudová komedie“. Volně inspirováni Danteho Božskou komedií navázali autoři na předchozí muzikály Peklo a Očistec světovou premiérou novinky Ráj. Děj nového fantasy muzikálu se odehrává v blízké budoucnosti a jeho ústředním motivem je láska. Ovšem láska ve světě ovládaném novodobými technologiemi a umělou inteligencí.

Lukáš Janota (Malej) & Kristýna Daňhelová (Oré)

V Západočeském divadle v Chebu mělo ve stejný den premiéru už druhé české uvedení muzikálu Chyť mě, jestli na to máš (Catch Me If You Can) podle filmového trháku obdobného jména režiséra Stevena Spielberga s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v hlavních rolích. Jeho příběh vychází ze skutečného příběhu mladého amerického podvodníčka Franka Abagnalea ml. Ten se s pomocí falešných dokladů, šeků a diplomů objevoval pod různými identitami, procestoval kus světa, žil v luxusních hotelech a vybíral si ty nejhezčí dívky. A ani v nejmenším ho netrápilo, že při tom utratí ukradené miliony dolarů a že ho pronásleduje policie bezmála třiceti států včetně americké FBI. Hlavní roli v Chebu v režii Zdeňka Bartoše ztvárnil talentovaný mladý absolvent JAMU Daniel Mišák.

Daniel Mišák (Frank Abagnale Junior) & company

Do třetice se 15. února českým fanouškům představil také americký muzikál American Idiot, a to v tuzemské premiéře v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Vychází ze stejnojmenného koncepčního alba skupiny Green Day z roku 2004. Frontman, textař a spoluzakladatel skupiny Green Day, Billie Joe Armstrong, ve spolupráci s režisérem Michaelem Mayerem rozšířil původní dějovou linku o třech amerických mladících hledajících smysl života a přidal také několik dalších písní z jiných alb kapely Green Day. Silnou stránkou plzeňské inscenace jsou výkony téměř všech hlavních představitelů i company – v čele s Pavlem Klimendou a Lukášem Ondrušem, kteří se za své výkony ocitli i v širší nominaci na Cenu Thálie, ale také Charlotte Režnou či Jozefem Hruškocim. Vzhledem k popularitě písní bylo dílo uvedeno v původním anglickém znění s českými titulky.

Pavel Klimenda (Johnny)

Začátek března a rozšíření nemoci covid-19 uzavřely česká divadla na několik měsíců. Několik plánovaných muzikálových premiér se tak mohlo uskutečnit až po rozvolnění koronavirových opatření začátkem léta. Na konci června se tak divákům například poprvé představil komediální Monty Python’s Spamalot v Městském divadle Kladno. Na samém začátku září se v Moravském divadle Olomouc odehrála odložená premiéra populárního muzikálu Donaha! (The Full Monty). Jen den po ní, tedy 5. září, pak v Městském divadle Brno uvedli i odloženou českou premiéru muzikálu Grandhotel. Muzikál vychází z románu Vicki Baumové Lidé z hotelu (Menschen im Hotel) a zavádí nás do berlínského hotelu roku 1928, do světa, v němž se prolíná láska i beznaděj, zrození i smrt, smích i slzy. V režii Stanislava Slováka se představili například Lukáš Janota, Lukáš Vlček, Zdeněk Junák, Aleš Slanina, Lucie Bergerová či Markéta Sedláčková.

Monty Python’s Spamalot (Městské divadlo Kladno)

Muzikálové premiéry se po prázdninách dočkali i diváci v Praze. 7. září totiž měla v Divadle Bez zábradlí premiéru obnovená inscenace muzikálu Cikáni jdou do nebe v novém obsazení. Příběh osudové lásky krásné Rady a zloděje koní Lujko Zobara se na divadelní prkna poprvé dostal před téměř pětatřiceti lety, muzikál vznikl podle předlohy slavného sovětského filmu, vycházejícího z povídek Maxima Gorkého. V hlavních rolích se v režii Radka Balaše nově představují Peter Pecha, Kateřina Marie Fialová a Felicita Prokešová. Městská divadla pražská uvedla 19. září v Divadle ABC hudební retro komedii Ondřeje Havelky a Martina Vačkáře podle předlohy Lubomíra Dorůžky Zítra swing bude zníti všude.

Peter Pecha (Lujko Zobar) & Felicita Prokešová (Rada)

Poslední letošní muzikálovou premiérou se pak stalo první české uvedení anglického titulu Květiny pro paní Harrisovou (Flowers for Mrs. Harris) 3. října v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Pouhé dva dny po jeho uvedení bylo totiž zakázáno zpívat a všechna hudební divadla musela svá plánovaná představení zrušit. Muzikál Květiny pro paní Harrisovou vypravuje o laskavé, poctivé a skromné uklízečce paní Harrisové. Je velmi srdečná, málokdy myslí na sebe a své dny tráví starostmi o domácnosti i životy svých klientů. Jednoho dne však při úklidu u bohaté dámy spatří něco nevýslovně úchvatného, co si do té doby ani nedokázala představit: nádhernou róbu od Diora. A tehdy si poprvé dovolí snít – takové šaty si musí také pořídit! V hlavní roli humorného muzikálu o cestě za štěstím exceluje v režii šéfky souboru Gabriely Petrákové ostravská hvězda Hana Fialová.

Hana Fialová (Áda Harrisová)